Tag : салата

Кујна

Цезар салата според оригиналниот рецепт на Цезар Кардини

Слободен Печат
Во повеќе ресторани во градот оваа салата има тажен вкус. Ама, ако е за утеха, слично е и во светот. Ретко ќе добиете вистинска Цезар...
Кујна Сцена

Песто коријандер, за мерак, здравје и детоксикација

Igor
Коријандерот, познат и како кинески магдонос, специфичен по силниот вкус и мирис, е еден од најдобрите чистачи на организмот и окрепнувач. Лековитите својства на оваа...
Кујна Сцена

Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Igor
Сос­тојки: 600 мл вода сол по ва­ша желба 250 гр ориз 100 гр кон­зер­ви­ра­на брус­ница 200 гр омек­на­та леб­ле­бија 3 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло сок од...
Кујна Сцена

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ НЕКОГАШ: Од каде доаѓа името на шопската салата?

Igor
Шопската салата ја има во менито на речиси секој ресторан во Македонија, но и во соседните држави, најмногу во Бугарија и Србија. Се работи за...
Кујна Сцена

Вкусна и брза салата од боранија (РЕЦЕПТ)

Igor
Подгответе ја оваа вкусна и брза салата од боранија. Состојки: 500 грама млада боранија 100 грама моркови 200 грама кисела павлака 300 грама мајонез Малку...
Кујна Сцена

ПРОТЕИНСКА САЛАТА со леблебија и пченка (РЕЦЕПТ)

Igor
Салатите се одличен избор за лесен оброк во текот на цело лето, но исто така можат да бидат совршени кога сакате да изгубите некој килограм....
Кујна Сцена

Здрава салата, лесна, а брзо заситува (РЕЦЕПТ)

Igor
Во топлите денови, лесната вечера е најдоброто решение за да избегнете стомачни тегоби во текот на ноќта. Летото е одлично поради достапниот зеленчук, а вкусот...
Кујна Сцена

Компир во крем сос – Шпански рецепт за малку поинаква компир салата

Igor
Вкусна салата која можете да ја јадете во секој дел од денот, а може да ви послужи и како оброк. Потребни состојки (количините се за...
Кујна Сцена

Превкусна француска салата од компири (РЕЦЕПТ)

Igor
Французите имаат прекрасна кујна, пробајте ја оваа салата-специјалитет која се подготвува многу едноставно и уверете се во тоа. Оваа едноставна и вкусна салата може да...
Живот

Брз оброк за љубителите на пицата: Пица салата – неодоливо вкусна (РЕЦЕПТ)

Igor
Љубителите на пицата ќе бидат воодушевени од овој превкусен поинаков начин на уживање во нивното омилено јадење. Пица салатата се подготвува лесно и брзо, вкусна...
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian