10.8 C
Скопје
10:04 - 10 декември, 2022

Ќе ја раскажувате насекаде! Шпански рецепт за кремаста компир салата

Вкусна салата која можете да ја јадете во секој дел од денот, а може да ви послужи и како оброк.

Потребни состојки (количините се за 3-4 порции):

½ кг мали компири
3 супени лажици маслиново масло
1 ¼ кафена лажичка сол
½ кафена лажичка бибер
2 чешниња лук, фино исецкан
4 супени лажици мајонез
1 супена лажица лимонов сок
1 кафена лажичка сенф

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 C°. Пресечете ги компирчињата на половини или на четвртини и ставете ги во еден сад. Врз нив сипете 2 супени лажици маслиново масло, ¾ од кафена лажица сол и бибер. Промешајте ги убаво компирите и ставете ги на тава, на која претходно сте ставиле еден слој хартија за печење. Печете ги компирите околу 40 минути, превртувајќи ги двапати додека се печат. Треба да добијат убава, златна боја. Извадете ја тавата од рерна и оставете го компирот да се олади. Во сад помешајте ½ кафена лажица сол, 1 супена лажица маслиново масло, исечканиот лук, мајонезот, лимоновиот сок и сенфот. Убаво промешајте ги состојките и посипете ги врз златниот компир.

Добар апетит!

Слични објави

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Еспресо

Сите го очекуваат со нетрпение филмот „Балерина“ – жената која бара одмазда

Еспресо

(Фото) Трикатна палата, личен ранч и син од милионер: Како живее денес Русинката Марија Шарапова, поранешната „рекет број 1“ во светот

Еспресо

„Фајненшел тајмс” избра 25 најмоќни жени во светот: Од Меган Маркл до Сана Марин и Кристијана Аманпур – овие жени го скршија калапот и се изборија за промени во 2022

Еспресо

Посно ем вкусно: Полнети пиперки со грав печени во рерна

Еспресо

Посно макало од ореви – од традиционалната македонска кујна

Еспресо
Се вчитува....