21.8 C
Скопје
03:30 - 5 јули, 2022

Ознака : дестинации и дегустации

Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) КАКО ДА СТЕ ОТИШЛЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Бледска крем торта, вистинска фантазија од која се продаваат по 3500 парчиња дневно!

М. Г.
„Kremna rezina“ е специјалитет на областа Бледско езеро во Словенија. Станува збор за вкусна кремаста торта со златно, крцкаво, путересто пециво како основа. Основата е...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) МАФИНИ-„МАГДАЛЕНИ“: Шпански деликатес, смешно лесен за подготовка

Еспресо
Магдалени се слатки, лесни и меки шпански колачи кои обично се прават со комбинација од јајца, шеќер, путер, брашно, прашок за пециво, млеко, кора од...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО КИНА: Kарактеристични свински ќофтиња кои се викаат „Глава на лав“

Еспресо
Спротивно на помислата што доаѓа кога ќе го слушнете името на јадењето, „Глава на лав“ е оброк кој се состои од големи свински ќофтиња, варени...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

РЕЦЕПТ ЗА СЕКСИ ПРОКЕЉ: Нема кој нема да го освоите со овој рецепт

Марија Гегоска
Кога гледа човек во прокељ тешко е да си каже, леле ама е добар! Леле каков добар рецепт можам да направам од ова минијатурно зелче!...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) ТОСКАНСКИ ЗИМИ: Риболита или супа со стар леб кој се пренесува со генерации

Еспресо
Секое семејство од Тоскана има рецепт за оваа супа, рафиниран и пренесуван со генерации. Името значи „повторно варено“, повикувајќи се на фактот дека најчесто се...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ИНДОНЕЗИЈА: Сото Медан – поинаква пилешка супа, за душа!

Еспресо
Овој тип на „сото“ комбинира пилешко или говедско месо со кремаст бујон збогатен со кокосово млеко и огромен број различни зачини и билки како галангал,...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

ДОМА ЛИ СТЕ, ВО ХАВАИ ЛИ СТЕ ПО КРОФНИ? Пробајте ги „Маласада“- хавајските крофни од кои ќе ви се заслади и зимата

Еспресо
Маласада се традиционални португалски крофни направени од јајца, брашно, шеќер и млеко. Понекогаш се зачинуваат со цимет или шеќер. Оригиналните португалски маласади немаат дупки или...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) Наташа ни подготви шарени урда бомбици: Готови се за 5 минути!

И. Т.
На голема радост на сите вас – почнавме уште една прекрасна соработка со готвачка за која готвењето е уметност – Наташа Мустафа. Љубовта за готвењето...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Брз и превкусен чизкејк без печење во кој ќе уживаат сите

И. Т.
Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска. Оваа извонредна мајсторка и една од...
Дестинации и Дегустации Женски печат Слајдер

(ВИДЕО+ФОТО) ПРЕКРАСНИОТ ТАЈЛАНД: Заливот Маја отворен по четири години

Еспресо
Познатиот залив Маја во Тајланд, кој се прослави по снимањето на филмот „The Beach“ (2000) со Леонардо ди Каприо, по речиси четири години повторно е...