13.8 C
Скопје
15:40 - 18 април, 2024

Ознака : супа

Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Крем супа од тиквички и босилек, „а ла минут“ ручек за комплетно задоволство

Еспресо
Најдобар ручек е оној кој не треба да го пржите, варите, печете…Оваа кремаста супа од тиквички ќе ви дојде како спас по стресниот работен ден,...
Дестинации и ДегустацииСлајдерХрана

Најлесен рецепт за превкусна крем супа од тиквички

Еспресо
Тиквичките се совршена летна намирница која може да се подготвува на различни начини. Може да се похува, да се исече на ленти и да се...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ИНДОНЕЗИЈА: Сото Медан – поинаква пилешка супа, за душа!

Еспресо
Овој тип на „сото“ комбинира пилешко или говедско месо со кремаст бујон збогатен со кокосово млеко и огромен број различни зачини и билки како галангал,...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ПРОТИВ ЕСЕНСКИ ВИРУСИ: Рецепт за супа која е стопати поефикасна од антибиотик

К.А
Иако медицината постојано се развива, луѓето освен медикаментите, сакаат да се лекуваат и со природни препарати. Пилешката супа направена со 50-тина чешниња лук, кромид и...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ХОЛАНДИЈА: „Снерт“ – супа што испирира Светско првенство секоја година

М. Г.
Снерт е традиционална холандска супа направена со грашок, зеленчук и свинско месо. Нејзината текстура е толку густа што лажицата треба да може да остане во...
Ви препорачуваме на СПДестинации и ДегустацииСлајдер

(РЕЦЕПТИ) ШЕФ БОБАН БИЛБИЛОВСКИ ЗА ВАС: Подгответе мафини и крем супа од кралицата на есента- тиквата!

Кате Божиновска
Најпопуларна периодов се чини е вкусната тиква со која се прават најубавите пити на светот, но таа може да се искористи и за многу други...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ИТАЛИЈА: „Минестроне“ – супа, ама всушност историја

Еспресо
Една од основите на традиционалната италијанска кујна, минестроне е густа, богата супа направена со кој било зеленчук во сезоната. Историски гледано, како оброк на сиромашните...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО РОМАНИЈА: „Ciorbă de burtă“, поинаква шкембе чорба

Еспресо
„Ciorbă de burtă“ е кремаста, кисела и црвена романска супа со жолта боја, која содржи ленти од шкембе и парчиња црвена пиперка. Иако се смета...
Дестинации и Дегустации

Ќе сакате репете: Крем-супа од праз готова за 30 минути!

Васко Спасоски
Состојки: 400 г праз 200 г компир 1 чешне лук 1 литар бујон 50 мл слатка павлака сол бибер мајчина душица путер Приготвување: Добро измијте...
Секојдневие

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Еспресо
За брзо и на природен начин телото да го направите поотпорно на вируси и бактерии ви нудиме рецепт за супа кој ги победува сите зимски...