17.8 C
Скопје
21:35 - 15 април, 2024

Ознака : чорба

Дестинации и ДегустацииСлајдер

ПОСНО ЕМ ВКУСНО: Чорба од компир и таан

М.Р.
Велигденските пости кои траат 48 дена се голем предизвик како за верниците, така и за традиционалната македонска кујна. Традиционалното посно мени овојпат сакаме да го збогатиме...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ПРЕВКУСНА ЧОРБА ОД ТИКВА: Ќе ве стопли, ќе ве размази, ќе ве воодушеви!

Ј.К.Д
На голема радост на сите вас – почнавме уште една прекрасна соработка со готвачка за која готвењето е уметност – Наташа Мустафа. (РЕЦЕПТ) НАТАША НИ НАПРАВИ...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ХОЛАНДИЈА: „Снерт“ – супа што испирира Светско првенство секоја година

М. Г.
Снерт е традиционална холандска супа направена со грашок, зеленчук и свинско месо. Нејзината текстура е толку густа што лажицата треба да може да остане во...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО РОМАНИЈА: „Ciorbă de burtă“, поинаква шкембе чорба

Еспресо
„Ciorbă de burtă“ е кремаста, кисела и црвена романска супа со жолта боја, која содржи ленти од шкембе и парчиња црвена пиперка. Иако се смета...
Дестинации и Дегустации

Сезона на карфиол: Направете си превкусна чорба

Igor
Сос­тојки: 1 кг кар­фиол 3 мор­кови 1 це­лер 1 паш­ка­нат 1 гла­ви­ца лук 1 тик­вичка 1 ком­пир мас­ло за ја­дење за­чи­ни по желба Под­го­товка: На...
Дестинации и Дегустации

Совршено летно јадење: Брза чорба од тиквички (РЕЦЕПТ)

Igor
Оваа вкусна кремаста чорба од тиквички е совршено летно јадење. Состојки: – 0,5 кг тиквички – половина кромид – 200 мл млеко – 100 грама...
Дестинации и Дегустации

Вистинско летно уживање: Ладна чорба од домати (РЕЦЕПТ)

Igor
Оваа чорба се јаде ладна, па одлично ќе ве разлади и во текот на врелите летни денови… Не морате да се откажете од јадењето на...
Секојдневие

Бела чорба на МАКЕДОНСКИ начин

Igor
Состојки: 500 гр телешко месо 1 главица црвен кромид 3 лажици масло 2 моркови 2 компири бибер во зрно 3 ловорови листа 2 лажици брашно...
Дестинации и Дегустации

Печурки во сос од бело вино (РЕЦЕПТ)

Igor
Ова превкусно јадење се подготвува од едноставни состојки, а е превкусно и може да го подготват и почетниците. Исто така, овој оброк е и доста...