19.9 C
Скопје
17:23 - 18 мај, 2022

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ИНДОНЕЗИЈА: Сото Медан – поинаква пилешка супа, за душа!

Овој тип на „сото“ комбинира пилешко или говедско месо со кремаст бујон збогатен со кокосово млеко и огромен број различни зачини и билки како галангал, куркума, ѓумбир и коријандер. Месото се готви, потоа се сече и се пржи пред да се натопи во вкусна супа.

Оброкот се зачинува со разни зачини како варени јајца, крекери од ракчиња, пржени компири или пржен кромид, додека оризот обично се сервира на страна. Како што сугерира и неговото име, овој тип на „сото“ потекнува од градот Медан, каде што се смета за официјално јадење и многу баран регионален деликатес.

ПРЕВКУСНА ЧОРБА ОД ТИКВА: Ќе ве стопли, ќе ве размази, ќе ве воодушеви!

Потребни состојки:

 • 4,5 пилешки батаци
 • 1 лажица масло
 • 4 чаши пилешки бујон
 • 1 коцка пилешки бујон
 • 1 чаша кокосово млеко
 • Сол и шеќер по вкус

За пастата:

 • 4 чешниња лук
 • 3 кромиди
 • 1 лажиче коријандер
 • ½ лажичка црн пипер
 • 2 лажици куркума во прав
 • ½ лажичка сецкан ѓумбир

Други билки и зачини:

 • 4 ловорови лисја
 • 4 мешунки кардамон
 • 3 каранфилчиња
 • кора од рендан лимон

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Food Kitchen (@liz__kitchen)

Подготовка:

Подготовка на паста:

Сите состојки за пастата ставете ги во процесор за храна, освен куркумата во прав. Преработете во паста и потоа додадете куркума. На тој начин нема да го извалкате садот со процесорот за храна.

Подготовка на супа:

 • 4 чаши вода оставете ги да зовријат. Ставете парчиња пилешко и намалете го огнот да се динста околу 30 минути. Отстранете го пилешкото и оставете го настрана. Зачувајте ја течноста и исечете го месото кога е доволно ладно.
 • Во меѓувреме, загрејте малку масло во големо тенџере и пржете ја пастата што сте ја подготвиле претходно, кардамон, каранфилче и кората од лимон додека не замириса, околу 5 минути. Ставете ги ловоровите лисја и продолжете со пржење уште неколку минути додека не замириса.
 •  Истурете ја течноста од готвењето на пилешко и пилешки бујон и оставете да се вари околу 15 минути. Исцедете ја течноста и фрлете ги цврстите материи. Додадете кокосово млеко и оставете да се загрее, но не дозволувајте да зоврие. Вкусете и зачинете со повеќе сол и малку шеќер по ваш вкус.

ДОМА ЛИ СТЕ, ВО ХАВАИ ЛИ СТЕ ПО КРОФНИ? Пробајте ги „Маласада“- хавајските крофни од кои ќе ви се заслади и зимата

Слични објави

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....