24.8 C
Скопје
14:43 - 30 мај, 2024

Ознака : легенда

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Како Пеле ја засакал познатата југословенска песна, ама и „полудел“ од ракијата

Еспресо
Пеле се вљубил во познатата југословенска песна, а еве како се случило тоа, според анегдотата која се прераскажува на Балканот. Денес на ден по заминувањето...
СветСлајдерСцена

Почина театарската легенда Питер Брук, имаше 97 години

Еспресо
Британскиот режисер и сценарист почина вчера во Париз, откриваат негови блиски извори. Од 1974 година беше уметнички директор на театарот Bouffes du Nord на сцената...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

„НЕ ГО ЗАСЛУЖУВАМ ТОА!“ – Доли Партон одби да биде дел од Куќата на славните, иако 40 години е музичка ѕвезда

Еспресо
Кантри-ѕвездата Доли Партон изјави дека се повлекува од овогодинешната номинација за  Куќата на славните, објаснувајќи дека не го заслужила тоа, пренесоа американските медиуми. Музичката легенда...
UncategorizedВи ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

ЗБОГУМ СИДНИ ПОАТЈЕ: Ова се незаборавните филмови на првиот Афроамерикански актер добитник на Оскар

Ј.К.Д
94-годишниот актер ја промени холивудската сцена со својата легендарна улога во филмот Погоди кој доаѓа на вечера.   View this post on Instagram   A...
Ви препорачуваме на СПЕспресоЖенски печатСлајдер

ПОТЕКЛОТО НА ЦРНИОТ ПЕТОК: Што значи, зошто така се нарекува петокот резервиран за шопинг со попусти?

Ј.К.Д
Ви претставуваме кратка историја на Црниот петок, од неговото потекло до денес. За оние кои се заинтересирани за шопинг, на Амазон понудите со попусти започнаа...
БалканВи препорачуваме на СПСлајдерСцена

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАТА МИШО КОВАЧ СО НОВИ СПОТОВИ ЗА НЕГОВИТЕ ХИТОВИ: На 81 година полн со енергија!

Еспресо
Месец октомври (до крајот) и ноември, дефинитивно ќе бидат во знакот на легендарниот пејач Мишо Коваќ (81). Имено, од завчера – кога излезе спотот за...
СветСлајдерСцена

Детаљ од младоста кој не може да го заборави – Кејт Мос со воодушевување се потсети на бакнежот со оваа легенда!

Еспресо
Супермоделот Кејт Мос кој е познат по својот контроверзен начин на живот, се присети на еден детаљ од младоста кој никогаш не го заборавила. Имено,...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

ВИДЕО+ФОТО: И 40 години по смртта, Џон Ленон живее во сеќавањата

Еспресо
На денешен ден, пред 40 години, светот остана без еден од најдобрите и најпопуларни пејачи – Џон Ленон. Околу 22.50 пред њујоршкиот хотел „Дакота“, одекнале...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлРетро

Ѓаволот го напушти овој свет, знаеше дека луѓето сами ќе си приредат пекол: Така зборуваше легендата

Еспресо
Легендарниот реге музичар Боб Марли е роден на 6-ти февруари 1945 година, пред точно 75 години, во сиромашниот дел од главниот град на Јамајка, Кингстон....
БалканСцена

Испиша историја во 2019 година: Здравко Чолиќ одржа шест концерти во Белград, тешко дека некој ќе го стигне! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
„Продужи даље, продужи даље, иди од мене…“  Така пееше Здравко Чолиќ на сите негови шест концерти во белградската „Штарк“ арена и тоа во еден глас...