26.8 C
Скопје
13:31 - 14 април, 2024

Ознака : село

БалканВи ПрепорачувамеСлајдерСцена

(Видео) Тања Савиќ растела во село: „Чувањето кози ми е преубаво сеќавање“

Еспресо
Омилената пејачка на многумина Тања Савиќ ужива во љубовта со 11 години помладиот пилот Мухамед Бешиќ. За Прва Телевизија, пејачката отворено проговори за своите скромни...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЕспресоИнтервјуСлајдер

(Фото) Скопјанецот Јасмин го напушти градот и стана единствен жител на Брег: Проблемите изгледаат помали оттука, а благословите се потенцираат

Мартина Петреска
Приказната на музичарот Јасмин е потсетник дека постои поинаков начин на живеење, кој е повеќе во склад со природата и нашето внатрешно јас. Иако можеби...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдер

(Фото сторија) Рај во село Секирник: „Прекрасно е чувството кога знаеш дека одржуваш нешто во живот“, Силвана ни ги нахрани очите со бои и убавини

Ј.К.Д
Семејството Панајотови имаат преубав двор во село Секирник, општина Босилово, толку убав што моравме да подзастанеме и да ѝ поставиме неколку прашања на домаќинката, Силвана...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдер

(Фото сторија) По 40 години во Германија, се вратија во Македонија, „Поубаво од тука нема, спокој, двор, цреши…“, Трајанка и Тамуш ја раскажаа нивната приказна

Ј.К.Д
По цели 40 години живот поминат во средената и финансиски стабилна земја, Германија, Трајанка Лазарова и нејзиниот сопруг Тануш се вратија во родната земја –...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

(Фото) Во посета на село Глуво – изобилство на питома природа, историски приказни и добри луѓе

Кате Божиновска
На југозападните предели на Скопска Црна Гора, а на 10тина километри оддалеченост од Скопје, се наоѓа едно од најстарите села во Македонија, селото Глуво. Ако...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииСлајдер

(Фото сторија) Живописен двор во живописно село: Весна Гогова ни ги отвори вратите на семејното цветно царство

Ј.К.Д
Весна Гогова има преубав двор од сто квадратни метри во село Николиќ, оштина Дојран.  Селото има преубава локација, се наоѓа во близина на северниот брег...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

(ФОТО СТОРИЈА) ВО ДВОРОТ НА ЈАСМИНА ВО СЕЛО ОРЕОВЕЦ: Убавината не се опишува со зборови, треба да се видат овие бои!

Ј.К.Д
Денес разговараме со Јасмина Талеска Ристеска од Прилеп, по професија стоматолог. Семејната викенд куќа им се наоѓа во село Ореовец, во близина на Прилеп, на...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

ЦВЕТНА ОАЗА ВО СЕЛО СПАНЧЕВО, ЉУБОВТА И ОДМОРОТ НА АНКА: Сопругот ми носи цвеќиња од секаде каде што ќе отиде!

Ј.К.Д
Денес сме на гости кај Анка Тодосиева, сопруга, мајка на два сина и баба на еден внук. По професија е одделенски наставник, 30 години работи...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

(ФОТО) ВО ПОСЕТА НА СЕЛО СВЕТО ТОДОРИ: Земјоделката Соња, невработена, има цветна приказна за паметење!

Ј.К.Д
Во овој невообичаено топол ден, речиси како да е пролет, го посетивме дворот на Соња Спировска во селото Свето Тодори, во општината Могила. И многу...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниСлајдер

ОТКАКО СЕ ПРЕСЕЛИЛЕ В СЕЛО, СЕ ПРЕПОРОДИЛЕ: Васка (68) и Благоја (70) Блажески произведуваат здрава храна

Ј.К.Д
Сè почесто се среќаваме со животни приказни на пензионери кои го напуштаат градот и се враќаат на село, на здрав живот, и се посветуваат на...