Ознака : медена земја

Наши Фаци Слајдер Сцена

Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Васко Спасоски
Атиџе Муратова, ѕвездата од документарниот филм „Медена земја“, конечно влезе во музичко студио и ја сними песната „Покрај река Брегалница“. Станува збор за песна која...
Ви Препорачуваме Наши Фаци Сцена

„Медена земја“ во „Еден на Еден“: Жителите на Бекирлија нè маваа со камења, не ни даваа да пиеме од нивната чешма! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Многу оскаровски приказни, но и приказни од нивните патувања низ светот, раскажаа Тамара Котеска и Фејми Даут, креаторите на „Медена земја“ во „Еден на Еден“,...
Филм и ТВ

Екипата на „Медена земја“: Срамота е да чувствуваме разочарување за тоа што не освоивме Оскар

Еспресо
На денешната онлајн прес-конференција со екипата на „Медена земја“ која се уште е во Лос Анџелес по церемонијата на доделување на Оскарите, тие порачаа дека...
Филм и ТВ

„Медена земја“ вечерва не доби Оскар, но Македонија е повеќе од горда на силната порака која медената екипа ја испрати!

Еспресо
Во тек е 92. издание на доделувањето на оскарите, а нашата медена екипа досега беше во трка за два оскари – за Најдобар документарен филм...
Филм и ТВ

Во пресрет на оскаровската ноќ, Македонија навива за „Медена земја”

Еспресо
Во театарот „Долби” во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска...
Филм и ТВ

Македонија заразена од оскаровска треска: Кои се конкурентите на „Медена земја“

Еспресо
Оскаровската вечер, која ќе се одржи на по наше време на 10 февруари во 2 часот наутро, е најгледан настан што се пренесува во повеќе...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл Наши Фаци Сцена

Котевска: Да појасниме, не стојам јас до Леонардо ди Каприо, тој стои до мене (ФОТО)

Еспресо
Режисерката на „Медена земја“, Тамара Котевска за фотографијата каде се гледа како стои до филмската ѕвезда Леонардо ди Каприо изјави дека тој стои до неа,...
Ви Препорачуваме Култура Лајфстајл

Животот ѝ се насмевна на Атиџе: Општина Лозово ќе ја вработи, ќе го смени покривот и ќе ѝ овозможи да снима песни (ФОТО)

Васко Спасоски
Не престануваат да пристигнуваат убавите вести поврзани со Атиџе, главната хероина од документарниот филм „Медена земја“. Денеска Атиџе беше во општина Лозово на средба со ...
Филм и ТВ

„Медена земја“ ги трогна холивудските актери – Џејми Ли Кертис воодушевена од македонскиот кандидат за Оскар (ФОТО)

Еспресо
Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ започна на големо да ги освојува симпатиите на познатите холивудски актерски имиња. По актерката Сара Џесика Паркер,...
Филм и ТВ

„Медена земја“ влезе во трката за Оскар

Слободен печат
Македонскиот документарец „Медена земја“, денеска официјално влезе во трката за Оскар, со тоа што е номиниран да го освои најпрестижното филмско достигнување и тоа во...