20.8 C
Скопје
05:10 - 15 јули, 2024

Ознака : мед

ЕспресоЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

(Фото) Фото-приказна од падините на планина Клепа: Поинакво искуство на дегустација на пчелни производи

Еспресо
Валентина и Тони со синовите Бубе и Коки ги отворија вратите од својот пчеларник за членовите и активистите на „Здржението на лица со церебрална парализа...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Сите знаат дека компанијата „Ламборџини“ е позната по луксузните автомобили, а ретко кој дека произведува по 430 кг мед годишно

Еспресо
Во своето соопштение за медиумите во кое зборуваат за се што прават за да го направат бизнисот поодржлив, италијанскиот производител се пофали со пчеларникот и...
Дестинации и ДегустацииХрана

Брзи колачиња со мед и цимет

Еспресо
Состојки: 200 грама брашно 250 грама шеќер 2 јајца 2 супени лажици мед малку цимет 1 прашок за печиво 150 грама шеќер во прав Подготовка:...
Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Како да препознаете дали купувате навистина природен мед?

Еспресо
Медот е здрава намирница која ја конзумираме во текот на целата година, но особено за време на зимскиот период. Кога сме настинати, прво што помислуваме...
ЗдравјеСемејство

Внимателно: Кога се воведува мед во бебешката исхрана?

М.Р.
Медот е докажано корисен производ што има благотворно дејство за целиот организам. Може да се користи како храна или да се додаде во разни јадења...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Најдобра храна за здравјето на белите дробови: Докажано е дека витаминот Д го намалува ризикот од напади на астма

Еспресо
Здравите масти, зелката, брокулата, морковот, портокалот, рибата, особено лососот, интегралните житарки и пробиотиците го спречуваат воспалението на грлото и бронхиите, го зајакнуваат имунитетот и го...
Здрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

КАКО ДА ГО ПРЕПОЗНАЕТЕ КВАЛИТЕТНИОТ МЕД: Купувате ли природен или „лажен“ мед?

Еспресо
Медот е здрава намирница која ја конзумираме во текот на целата година, но особено за време на зимскиот период. Кога сме настинати, прво што помислуваме...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

(ФОТО) АНДРЕЈ ГОНЕВ, РИЦ(С)АР НÈ ЗАПОЗНАВА СО МИСТЕРИОЗНИОТ КАРАКТЕР НА РИСОТ: Свесни сме дека пред наши очи се соочуваме со истребување на рисот!

Марија Гегоска
Да сретнеш рис е редок феномен, освен ако не гледаш во пара – петденарка. Романтичните перцепции за ова животно самотник не се доволни за да...
Ви препорачуваме на СПЕспресоЖенски печатСлајдер

(ФОТО) ВАЛЕНТИНА ДУКОВА НИ ГИ ОТКРИВА ТАЈНИТЕ НА ПРИРОДНОТ МЕД: Како што имаме матичен лекар, треба да имаме и свој матичен пчелар

Ј.К.Д
Како да препознаеме квалитетен мед, дали е здрав кристализираниот мед, може ли да го јадеме со метална лажичка, а при тоа да не ги загуби...
Дестинации и ДегустацииЖенски печатСлајдер

ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО ВО ФРАНЦИЈА: Класичната зачинета торта со мед која е лесна и брза за правење!

М. Г.
Оваа класична француска торта со мед често се опишува како спојка помеѓу леб и десерт. Станува збор за специјалитет од Дижон, за кој се верува...