33.8 C
Скопје
16:13 - 24 јуни, 2024

Ознака : питоми и диви

Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЖивотни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

(ФОТО) АНДРЕЈ ГОНЕВ, РИЦ(С)АР НÈ ЗАПОЗНАВА СО МИСТЕРИОЗНИОТ КАРАКТЕР НА РИСОТ: Свесни сме дека пред наши очи се соочуваме со истребување на рисот!

Марија Гегоска
Да сретнеш рис е редок феномен, освен ако не гледаш во пара – петденарка. Романтичните перцепции за ова животно самотник не се доволни за да...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлПитоми и дивиСлајдер

ПОМОГНЕТЕ ИМ НА ВАШИТЕ МИЛЕНИЦИ: Петардите можат да предизвикаат срцев удар кај кучињата!

И. Т.
Петардите се многу опасна „играчка“. И додека некои луѓе сепак наоѓаат забава во тоа, на повеќето луѓе им носат кошмари. Но, уште полошо им е...
ЛајфстајлПитоми и дивиСлајдер

(ФОТО) ИСКЛУЧИТЕЛНО ОТКРИТИЕ: Во Кина е пронајден фосил од диносаурус свиткан во јајце

Еспресо
Откривањето на фосил на диносаурус совршено склопчен во јајце може да помогне во разбирањето на врската помеѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЖивотни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

ХУМАНО ХОБИ: Скопјанецот Кирил Јовчевски изработува бесплатни куќарки за бездомните животни

Кате Божиновска
Со хуманата мисија да им даде дом на бездомните животни започнал уште кога бил младо момче, кога сè уште немал наполнето 18 години. Бездомните кучиња...
ЛајфстајлПитоми и дивиСекојдневиеСлајдер

(ВИДЕО) ВИРАЛЕН ХИТ: Еве како разиграното кученце Тали ги буди најмалите

И. Т.
Тали е разиграно кученце кое секое утро има посебна задача – мора да ги буди децата на своите сопственици. Нејзината сопственичка Бритни за „The Dodo“...
ЛајфстајлПитоми и дивиСекојдневиеСлајдер

(ВИДЕО) КУЧЕ СО НЕВЕРОЈАТЕН ТАЛЕНТ: Коира обожава да свири!

И. Т.
Сопствениците на кучиња можеби се повеќе навикнати на тоа дека омилената играчка на нивното куче е топка или коска, но омилената играчка на ова куче...
Животни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

(ФОТО) ОВА Е САЛИ: Парализирана мачка која е вистински пример дека секое животно заслужува љубов

И. Т.
Хендикепираните миленичиња бараат внимание, трпение и интензивна работа, но љубовта што ја добивате за возврат е едно од најубавите чувства. Запознајте ја Сали, парализирана мачка...
ЛајфстајлПитоми и дивиСлајдер

ЧУДО НА ПРИРОДАТА: Калифорниските кондори можат да се размножуваат без парење

И. Т.
Екстремно загрозениот вид птици – калифорниските кондори, може да се размножуваат без парење, покажа истражувањето на научниците од зоолошката градина во Сан Диего.  За време...
Ви препорачуваме на СПЖивотни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

(ФОТО) СО ДОМАШНИТЕ МИЛЕНИЦИ НА ДАРИО: Овие пајаци јадат животни, не се галат, ама светот би имал повеќе проблеми доколку не би постоеле!

Ирена Трајкова
Нашиот денешен соговорник е 22-годишниот Дарио Стојановски кој ги завршува студиите на Институтот за Географија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Ама покрај студиите овој млад...
Животни ПриказниПитоми и дивиСлајдер

СТАРЕЧКИ ДОМ ЗА ЖИВОТНИ: На оваа фарма на северот на Германија се грижат за „пензионирани“ животни

И. Т.
Многумина веројатно никогаш не слушнале за „старечки домови за животни“, но еден таков се наоѓа на северот на Германија, на полуостровот Бутјадинген. Домот за стари...