7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО) ОВА Е САЛИ: Парализирана мачка која е вистински пример дека секое животно заслужува љубов

Хендикепираните миленичиња бараат внимание, трпение и интензивна работа, но љубовта што ја добивате за возврат е едно од најубавите чувства. Запознајте ја Сали, парализирана мачка која го потврдува ова тврдење.

Нејзиниот сопственик Јанез Јеретиќ за „Bored Panda“ раскажа за неговото милениче.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sally Mermaid Cat (@sallymermaidcat)

„Разговарав со пријателка во паркот и во близина ја видов Сали. Мислев дека е мртва бидејќи не се движеше. Во еден момент ја видов како ги движи предните шепи, ја земав и ја однесов на ветеринар. на рендген ѝ открија дека има ловечки куршум во вратот и дека веројатно никогаш повеќе нема да може да оди“, рече тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sally Mermaid Cat (@sallymermaidcat)

Сепак, ова не ја спречило Сали да ужива во животот. Нејзините авантури можете да ги гледате на „Инстаграм“, а често носи костим на сирена.

„Костимот на сирена не ѝ пречи и ѝ помага да ја задржи топлината во парализираниот долен дел од телото. Сакам луѓето да ја гледаат Сали на ист начин како што ја гледам јас – ​​како прекрасно суштество кое многу страдало, но сега е среќно“, додаде тој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sally Mermaid Cat (@sallymermaidcat)

Како што вели, морал три пати на ден да ѝ го испразнува мочниот меур и да внимава да не се заглави во некој агол од куќата. Сепак, омилена работа му била кога ќе се врти дома и се гушка бидејќи најголемата награда му е кога ќе ја види задоволна.

Слични објави

(ВИДЕО)ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА БАЛАШЕВИЌ: Ќерката Јелена проговори за прошталното писмо на Панонскиот морнар

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо
Се вчитува....