20.8 C
Скопје
18:40 - 30 мај, 2024

Ознака : настинка

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Препознајте кога ве мачи грип, а кога настинката

Еспресо
Слични по симптомите, и настинката и грипот владеат кога ќе почнат да паѓаат надворешните температури. Студот сам по себе не носи настинка или грип, но...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Настинката има четири фази, дали знаете во која сте најзаразни?

Еспресо
Настинката се шири кога при допирање на заразени површини ги допираме носот, очите и устата. Друг начин на пренесување е вдишувањето на ситни капки од...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Витамини кои побрзо лекуваат вирусни инфекции (вклучувајќи и Ковид варијанти)

Еспресо
И за превенција од грип и настинки, но и доколку сме веќе болни од виусна инфекција, петте неопходни витамини побрзо ќе не закрепнат. За време...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ЕФИКАСНИ НАЧИНИ И ХЕРБАЛНИ ПРЕПАРАТИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ВИРУС, ГРИП И НАСТИНА: Нутриционистички совети од народната медицина

Еспресо
Иако нема лек за настинка и грип, имаме многу храна, суплементи и хербални препарати кои ги ублажуваат симптомите и го скратуваат времетраењето на болеста. Нутриционистката...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатЗдрави навикиЗдравје

ЕКСПЕРТИТЕ ЗА ИДНИНАТА НА КОВИД: Дали ковидот во иднина ќе биде повеќе како настинка или како сезонски грип?

Ј.К.Д
Ако првите варијанти се сменија за да можат да се шират повеќе, сега Омикрон изгледа способен да го избегне имунитетот што го стекнавме, како и...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

(РЕЦЕПТ) ЛАЖИЦА ЗДРАВЈЕ: Домашен сируп за борба со настинки

Еспресо
Настинката придружена со кашлица е најчеста во есенските периоди на променливо време. Како што влегуваме во студеното секојдневие се јавува постојана мисла да внимаваме повеќе...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Пет намирници кои помагаат при настинка и грип и пет кои го влошуваат вашето здравје

И. Т.
Храната може да биде лек, но може да биде и еден од нашите најголеми непријатели. Може да му помогне на имунолошкиот систем во борбата против...
Секојдневие

Која е разликата меѓу летна настинка и ковид-19

Еспресо
Летните настинки може да поминат брзо, но може и да го уништат годишниот одмор, затоа внимавајте на симптомите и преземете ги потребните чекори за да...
Секојдневие

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски
Иако се здрави и полни со хранливи состојки, сепак овие намирници треба да ги избегнувате кога здравјето ви е нарушено. Кога сте настинати, имате грип...
Здравје

Одличен природен тоник за подобрување на имунитетот

Igor
Иако е пролет, многу луѓе во оваа сезона се соочуваат со пад на имунитетот, а со тоа и несакани настинки и вирози. Покрај соодветната терапија...