7.8 C
Скопје
00:48 - 20 мај, 2022

Ознака : заштита

Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ЏАБЕ СМЕ ГО ПИЕЛЕ: Витаминот Д – НЕМА да не заштити од КОВИД ни од развој на сериозна болест на респираторниот тракт!

Еспресо
Заклучоците од научното истражување, спроведено на 6.200 возрасни Британци велат: „Земењето додатоци на витамин Д не штити од развој на сериозна болест на респираторниот тракт,...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КОВИД: Стигнуваат факти за тоа дали и колку ни користат маските!

Ј.К.Д
Од најновата меѓународна студија објавена во Journal of The Royal Interface, пристигнува потврда (ако сè уште имало потреба) за корисноста на маските: според она што...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

СЕ ОГЛАСИ ПОРАНЕШНИОТ ТЕЛОХРАНИТЕЛ НА ЛЕЈДИ ДИЈАНА: Дали Хари и Меган можат да добијат заштита? „Хари знае дека тоа не функционира баш така!“

Ј.К.Д
Хари и Меган повторно се најдоа во центарот на (о)зборувањата, а овој пат интервенира поранешниот телохранител на Лејди Дијана, мајка на принцот. Но, да се...
Свет Слајдер Сцена

ПРИНЦ ХАРИ СМЕТА ДЕКА АНГЛИЈА Е ПРЕМНОГУ ОПАСНА ЗА НЕГО, БАРА ТЕЛЕХОНРАНИТЕЛИ: Ако не ги добие, ќе ја тужи владата

Еспресо
Нова закана доаѓа од принцот Хари кон владата на кралицата Елизабета, која не му одобрува заштита од тим телохранители. Војводите од Сасекс се подготвени лично...
Свет Слајдер Сцена

Софија Вергара и нејзиниот сопруг стравуваат за животот, побараа заштита од судот

Еспресо
Продуцентскиот партнер на Софија Вергара, Луис Балагер, поднесе барање за мерки за заштита на актерката, нејзиниот сопруг Џо Манганиело, нејзиниот возрасен син Манола и самиот...
Секојдневие

Што да направите доколку сте на отворено, а надвор има грмотевици!

Слободен Печат
Најдобра заштита од удар на гром е превенција затоа што е природна непогода од која не можеме целосно да се заштитиме, освен ако не сме...
Секојдневие

Помагаат белите дробови побрзо да закрепнат – Вежби што треба да ги прават пациентите со ковид-19

Еспресо
„Длабока воздишка, рацете горе, длабоко вдишување, кратко задржување на здивот, издишување, спуштање на рацете“, гласи една од вежбите, која се повторува неколкупати на ден и...
Секојдневие

6 трикови што можат да ви го спасат животот: Еве како безбедно да го запрете автомобилот доколку ви откажат сопирачките!

Еспресо
За среќа, тоа навистина ретко се случува, но никогаш не се знае… Значи, сепак постои можност, дури и во скапите автомобили, да дојде до откажување...
Секојдневие

Која е разликата меѓу летна настинка и ковид-19

Еспресо
Летните настинки може да поминат брзо, но може и да го уништат годишниот одмор, затоа внимавајте на симптомите и преземете ги потребните чекори за да...
Здрави навики

Постојат два облика на имунитет, кои имаат голема улога во заштитата од коронавирусот

Еспресо
Во моментов околу 450.000 луѓе се лекуваат од ковид-19 во светот, а бројката се зголемува. Лошата вест е дека не е сигурно дали еднаш заразената...