7.8 C
Скопје
02:46 - 20 мај, 2022

НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КОВИД: Стигнуваат факти за тоа дали и колку ни користат маските!

Unsplash

Од најновата меѓународна студија објавена во Journal of The Royal Interface, пристигнува потврда (ако сè уште имало потреба) за корисноста на маските: според она што го откриле истражувачите, хируршките маски и FFP2 го прават ризикот од зараза речиси нула дури и ако зборувате, кашлате или кивате.

ПАТУВАЊЕТО НА КАПКИТЕ

Студијата опфаќа теорија стара речиси векови формулирана од американскиот научник Вилијам Фирт Велс, кој во 1934 година ги постави темелите на студијата за преносот на вируси преку воздухот со разлика помеѓу поголемите капки и аеросолите (помали капки кои брзо испаруваат). Користејќи ги најновите сознанија за респираторните спрејови, истражувачите претставија нов модел кој го дефинира ризикот од респираторна инфекција земајќи ги предвид неколку параметри: условите на околината, вирусна присутност и вид на респираторна активност (зборување, пеење, кивање, итн.).

РИЗИК ОД ЗАРАЗУВАЊЕ

Симулациите открија дека респираторните капки, ако не се блокирани со маски, можат да достигнат над еден метар ако ги испушти лице што зборува, до три метри ако ги испушти лице кое кашла и до седум метри ако ги испушти лице кое кива.

Ризикот од зараза зависи од неколку фактори: кашлица со просечно вирусно присуство, на пример, вклучува висок ризик од зараза за оние кои се до два метри оддалеченост од заразениот во просечна влажна средина, но до три метри растојание можат истите да се заразат доколку сте на многу влажно место.

КАКВА ЗАШТИТА ДАВААТ МАСКИТЕ

Со користење на хируршки маски или, уште подобро, на маска FFP2  ризикот од зараза во секоја ситуација станува речиси нула, без оглед на влажноста, растојанијата и вирусната присутност.

Имено, маските нудат одлична заштита, ефикасно го ограничуваат преносот на заразчни честици дури и на кратки меѓучовечки растојанија и во какви било услови на животната средина.

Слични објави

Запленет автомобилот на Шарлин од Монако, Алберт не ѝ дозволува веќе да вози – тажна причина

Еспресо

Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт

Еспресо

(ФОТО) Тетоважите на Криси Тајген, Хејли Бибер и Аријана Гранде се вистински хит: Летен тату-тренд кој ги преплави социјалните мрежи

М.Р.

Збогум за Вангелис, славниот грчки композитор почина во Париз

Еспресо

Зеленски во везена кошула го слави Денот на Вишиванка, еве ја симболиката

Еспресо

(ФОТО) Поранешното момче на Цеца се прегрнува со оваа пејачка: Сандра била гостинка на роденденската прослава на Боогдан!

М. Р.
Се вчитува....