7.8 C
Скопје
01:19 - 20 мај, 2022

Ознака : Корона

Свет Слајдер Сцена

УШТЕ ЕДЕН ЧЛЕН НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: По принцот Чарлс и Камила позитивна на Ковид-19

Еспресо
Војвотката од Корнвол, Камила e позитивна на ковид-19, пренесуваат странските медиуми. Официјални лица соопштија дека принцот Чарлс бил позитивен на тестот на 10 февруари кога...
Здрави навики Здравје Слајдер

ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ПРОТИВ ЗГРУТЧУВАЊЕ НА КРВТА: Како да се справите со тромбоза

Еспресо
Згрутчувањето на крвта може да се појави насекаде и треба сме многу внимателни. Со промена на животниот стил и свесен начин на исхрана може да...
Здравје Истражувања Слајдер

РЕЗУЛТАТИ ЗА 4 МИНУТИ: Кинески научници развиваат нов, прецизен тест за Ковид-19

Еспресо
Кинеските научници велат дека развиле тест за Kовид-19 кој може да ги обработи резултатите исто толку прецизно како и ПЦР тестовите за помалку од четири...
Здравје Истражувања Слајдер

„СУПЕРИМУНИТЕТ“ ПРОТИВ КОВИД: Што е и кога се стекнува?

Еспресо
Ново истражување на „Универзитетот за здравје и наука во Орегон“ открива дека се јавува голем имунолошки одговор ако некое лице е вакцинирано и има прележано...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

НОВИ СОЗНАНИЈА ЗА КОВИД: Стигнуваат факти за тоа дали и колку ни користат маските!

Ј.К.Д
Од најновата меѓународна студија објавена во Journal of The Royal Interface, пристигнува потврда (ако сè уште имало потреба) за корисноста на маските: според она што...
Здравје Истражувања Слајдер

19 НАЈЧЕСТИ СИМПТОМИ НА ОМИКРОН: Разлика и сличност во симптомите меѓу варијантите Делта и Омикрон

Еспресо
Истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон ги споредија податоците од времето кога Декта беше главната варијанта во октомври со извештаите во декември кога Омикрон почна...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Секојдневие Слајдер

СВЕТОТ ПО КОВИД: Како се променивме, што научивме од ковид-пандемијата, и какви ќе бидеме по неа! Следниот предизвик на човештвото нема да биде за идната пандемија, туку за опстанокот на човечкиот вид на Земјата!

Ј.К.Д
Од важноста на менталното здравје, до зголемување на нееднаквостите и до демографска криза: вака се променивме и што научивме по речиси две години пандемија. Речиси...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

КОВИД И СТЕРИЛИТЕТ: Новите сонзанија носат лоши вести

Еспресо
За врската на ковид со стерилитетот малку се зборуваше, но изгледа дека постојат реални ризици за стерилитет предизвикани од вирусот. Вниманието на научниот свет е...
Здравје Истражувања Слајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Откриено дека губењето на мирис и вкус од Ковид-19 се должи на генетски фактор

Еспресо
Истражување објавено во списанието „Nature Genetics“ идентификуваше генетски фактор на ризик поврзан со губење на мирис по инфекција со Ковид, откритие што ги приближува експертите...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

ДАЛИ Е ОПРАВДАНО СКРАТУВАЊЕТО НА КАРАНТИНОТ? Докторите велат НЕ, Омикрон е најзаразен ОВИЕ денови!

Еспресо
Во неколку земји, карантинот, односно изолацијата за луѓе заболени од Омикрон и друга варијанта на коронавирус е намален, но сепак, докторите предупредуваат дека варијантата Омикрон...