25.8 C
Скопје
18:33 - 25 јуни, 2024

Ознака : истражување

Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдравјеСлајдер

Вирусот на мајмунски сипаници за првпат откриен во тестисите; СЗО: „Епидемијата на мајмунски сипаници се уште е вонредна состојба“

Еспресо
Американските истражувачи за прв пат открија вирус на мајмунска сипаница во тестисите на приматите. Тоа може да го објасни сексуалниот пренос на неодамнешната епидемија. За...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Нови вознемирувачки сознанија за Омикрон: Новата варијанта на Ковид може повторно да ве инфицира и тоа секој месец!

Еспресо
Здравствените експерти ширум светот алармираат дека Омикрон БА.5, сојот на коронавирус кој моментално ги надминува другите варијанти во инфекција и стана доминантен вид во САД,...
Ви ПрепорачувамеЗдравјеИстражувањаСлајдер

Вознемирувачко: Колку повеќе пати ќе се заразите со ковид, толку е поголема веројатноста да носите долгорочни последици, се тврди во новото истражување

Еспресо
Колку повеќе пати ќе се заразите со Ковид, толку е поголема веројатноста да носите долгорочни последици. Ова е вознемирувачки заклучок од новото истражување кое се...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Ќе заврши Ковидот? Никогаш! Ново истражување со нови податоци за реинфекција

Еспресо
Според научниците од Империјал колеџ во Лондон, пациентите со Ковид кои се заразени со варијантата Омикрон може повторно да се заразат. Истражувачите велат дека Омикрон...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Фрапантни резултати од новa студија: Ракот исчезнал кај сите третирани пациенти

Еспресо
Мала студија во која учествуваа само 18 пациенти со ректален карцином, од кои сите земаа ист лек, носи неверојатни сознанија! Резултатите беа фрапантни – ракот...
Ви ПрепорачувамеИстражувањаЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Смртта не е крај на сè (благодарение на науката): Ново истражување покренува нови прашања за концептот на неповратност со смртта

Еспресо
Клетките во мрежницата (внатрешна опна на очното јаболко што ги прима светлосните дразби) се враќаат да „гледаат“ по смртта: третирани во рок од пет часа...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Сакате да ослабете бргу цели 7,4 килограми? Станете веган на три месеци, еве што вели новото истражување!

Еспресо
Ако сакате да се вратите во форма за лето, станете веган. Истражувачите откриле дека луѓето со прекумерна тежина кои се префрлаат на растителна исхрана губат...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеИстражувањаЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

НАУЧНИЦИ: КОВИД БЕШЕ САМО ПОЧЕТОК, нови 15.000 вируси од 2070 година!

Еспресо
Ковид беше само почеток. Климатските промени би можеле да донесат дури 15.000 нови вируси до 2070 година. Ова е сценариото објавено во списанието Nature, резултат...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ДОКАЖАНО: Ефикасна стратегија за намалување на времетраењето и интензитетот на вирусните инфекции

Еспресо
Периодов, едно од најпоставуваните прашања беше како човечкиот организам да се бори со вирусните инфекции. Антиоксиданси или антибиотици беше дилемата кај многу доктори во процесот на лечење...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

ИСТРАЖУВАЊЕ: Половина од светската популација страда од хронични главоболки

Еспресо
Ново истражување на Science Alert го проценува степенот на појавата на главоболките кај светската популација, пренесува Dailyecho. Истражувачите откриле дека главоболките се почести кај жените...