19.9 C
Скопје
17:24 - 18 мај, 2022

Смртта не е крај на сè (благодарение на науката): Ново истражување покренува нови прашања за концептот на неповратност со смртта

Клетките во мрежницата (внатрешна опна на очното јаболко што ги прима светлосните дразби) се враќаат да „гледаат“ по смртта: третирани во рок од пет часа по смртта на донаторот, тие ја повратиле способноста да ги перцепираат светлосните и огнените сигнали за да комуницираат.

Резултатот е објавен во списанието Nature од истражувачите од Центарот за очи Џон А. Моран на Универзитетот во Јута, во соработка со Калифорнискиот истражувачки институт Скрипс и Институтот за биолошки студии Салк и Швајцарскиот универзитет во Берн.

Овој успех, забележуваат авторите на истражувањето, покренува нови прашања за концептот на неповратност со смртта за клетките на нервниот систем и во исто време отвора нови перспективи за третман на невродегенеративните болести, вклучително и макуларна дегенерација поврзана со возраста која влијае на видот со напредување во возраста.

Студијата сугерира дека недостатокот на кислород е клучниот фактор што ја инхибира способноста на клетките во мрежницата да комуницираат.

За оваа цел, истражувачите развиле иновативна транспортна единица за донаторски органи што им обезбедува на очите соодветна оксигенација и други вредни хранливи материи. Благодарение на овој уред „можевме да ги разбудиме фоторецепторните клетки на макулата, делот од мрежницата одговорен за нашиот централен вид и нашата способност да гледаме деталите и боите“, објаснува Фатима Абас, водечката авторка на студијата.

„Во очите, добиени во рок од пет часа по смртта на донаторот, овие клетки реагираа на силна светлина, обоени светла, па дури и многу слаби блесоци на светлина“ – објаснува таа.

Слични објави

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.

Зошто е важно да се штеди и како депозитите може да помогнат во иднина?

Еспресо
Се вчитува....