20.8 C
Скопје
08:25 - 10 август, 2022

Ознака : мајмунски сипаници

Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Еспресо
Се појави педијатриски случај на мајмунска сипаница, кој е прв познат во Германија: заразено е 4-годишно девојче од Пфорцхајм, на југозападот на земјата, ова го...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Мајмунски сипаници: САД прогласуваат национална вонредна состојба со 6.600 случаи

Еспресо
Министерот Бечера објави дека има 6.600 случаи на мајмунски сипаници во САД, и 1,1 милион вакцини.  Министерството за здравство на САД ги прогласи мајмунските сипаница...
Ви Препорачуваме Еспресо Здрави навики Здравје Слајдер

Како да препознаете симптоми на мајмунски сипаници? Најнови информации за ширење на вирусот

Еспресо
Според досегашните нови искуства, вирусот мајмунски сипаници се шири преку близок контакт, на пример за време на сексуален однос, и во овие услови ризикот може...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Прв случај на мајмунски сипаници во Црна Гора, земјата се приклучи на листата од 79 земји каде е регистриран вирусот

Еспресо
Првиот случај на мајмунска сипаница е регистриран во Црна Гора. Евидентираниот случај е црногорски државјанин и е во добра општа состојба, соопшти денеска црногорскиот Институтот...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Мајмунски сипаници: Сан Франциско прогласува вонредна состојба, регистриран дури 261 случај

Еспресо
Само во градот се регистрирани 261 случај од 4.600 во САД Сан Франциско објави вонредна состојба поради зголемениот број случаи на мајмунски сипаници во градот...
Ви Препорачуваме Здрави навики Здравје Слајдер

СЗО Европа: „Се зголемуваат случаите на мајунски сипаници меѓу жените и децата“; Гебрејсус предупредува: „Мажи, намалете го бројот на партнери“

Еспресо
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска им препорача на мажите кои се изложени на ризик да заболат од мајмунски сипаници...
Еспресо Здравје Слајдер

Њујорк бара од СЗО да го преименува името на мајмунските сипаници „Ризик од расизам и дискриминација, како со СИДА-та и „кинескиот вирус“-Ковид“

Еспресо
„Ризик од расизам и дискриминација, како со СИДА и Ковид“ Градот Њујорк побара од Светската здравствена организација (СЗО) да го смени името на мајмуните сипаници,...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Мајмунски сипаници, искуства на двајца лекари со вирусот: Не е болест поврзана само со една заедница, симптомите не се само осип, но не е ниту нов ХИВ

Еспресо
За нешто повеќе од два месеци, глобалната епидемија на мајмунски сипаници во неендемични земји предизвика повеќе од 15.000 случаи, а повеќе од две третини се...
Ви Препорачуваме Еспресо Здравје Слајдер

Во Хрватска десет случаи на мајмунски сипаници (сите машки пациенти), епидемиолозите чекаат да пристигне вакцината: „Добиваме 1400 дози наменети за оваа група луѓе“.

Еспресо
Досега во Хрватска се потврдени 10 случаи на мајмунски сипаници, а се работи за машки пациенти на возраст од 30 до 50 години, потврди во...
Ви Препорачуваме Еспресо Здрави навики Здравје Слајдер

Мајмунски сипаници: Два случаи кај деца дијагностицирани во САД, како се заразиле?

Еспресо
Во Европа има најмалку шест случаи на мајмунска сипаница кај момчиња на возраст од 17 години и помлади. Американските здравствени власти официјализираа два случаи на...