24.8 C
Скопје
13:40 - 13 август, 2022

Мајмунски сипаници: САД прогласуваат национална вонредна состојба со 6.600 случаи

Министерот Бечера објави дека има 6.600 случаи на мајмунски сипаници во САД, и 1,1 милион вакцини. 

Министерството за здравство на САД ги прогласи мајмунските сипаница за национална здравствена вонредна состојба.

Ова го соопшти американскиот министер за здравство Ксавиер Бецера.

Во САД има 6.600 случаи на заболени, прецизираше тој, истакнувајќи дека има над 1 милион вакцини кои ќе бидат дистрибуирани низ целата земја.

Калифорнија и Њујорк, кои се најпогодени држави, веќе прогласија вонредна состојба во последните денови, пренесува анса.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....