24.8 C
Скопје
14:24 - 13 август, 2022

Кина-Тајван, тензиите вртоглаво растат: денес нови воени вежби; 22 кинески воени авиони ја преминаа средната линија на тајванско-кинескиот теснец

Крајот на кинеските операции е закажан за в недела.

Дваесет и два кинески воени авиони ја преминаа средната линија на тајванско-кинескиот теснец во воздушниот простор управуван од одбраната на Тајпеј. Ова го објавија тајванските медиуми, повикувајќи се на воени извори. Како одговор, Тајван активираше системи за ракетна одбрана.

Тајванското Министерство за одбрана соопшти дека кинески „авиони и воени бродови“ ја преминале средната линија на теснецот што го дели островот од копното, пренесува раињуз.

Кина се подготвува повторно да ги започне најголемите воени маневри во својата историја околу островот Тајван во следните неколку часа, и покрај цврстата осуда на САД, Јапонија и Европската унија.

Во досегашните операции е забележан „напад од конвенционален ракетен тип“ во водите источно од Тајван, а причината за кинеските воени операции е неодамнешната посета на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

Крајот на операциите е закажан за недела напладне по локално време.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....