24.8 C
Скопје
14:14 - 13 август, 2022

Пелоси во Токио: „САД нема да дозволи Кина да го изолира Тајван“

Ненси Пелоси е во посета на Токио, последна станица на турнејата во Азија.

САД „нема да дозволат“ Кина да го изолира Тајван: рече претседателката на Домот Ненси Пелоси, во Токио на последната етапа од нејзината турнеја во Азија.

„Можеби ќе се обидат да го спречат Тајван да посетува и да учествува на други места, но ќе го изолираат со тоа што ќе не спречат да патуваме таму“, вели Пелоси.

„Имавме посети на високо ниво, сенаторите напролет, ќе имаме континуирани посети и нема да дозволиме да го изолираат Тајван “, додаде Пелоси, чија посета на Тајпеи го разбесни Пекинг што започна воени маневри околу островот.

Пелоси и премиерот Фумио Кишида се согласија за важноста на мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец, пренесува анса.

Кина-Тајван, тензиите вртоглаво растат: денес нови воени вежби; 22 кинески воени авиони ја преминаа средната линија на тајванско-кинескиот теснец

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....