2.8 C
Скопје
05:11 - 21 април, 2024

Ознака : симптоми

Здрави навикиЗдравјеСлајдер

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Ендометриоза – симптоми, дијагностика и третман

Еспресо
Во повеќето случаи, ендометриозата предизвикува силна болка, особено за време на менструалниот циклус. Ендометриозата е состојба при која ткивото кое ја обложува внатрешноста на матката,...
Здравје

Многу е важно да ги препознаете што е можно побрзо: Ова се првите симптоми на дијабетес

Еспресо
Симптомите на дијабетес се многу често маскирани. Најчес тип е дијабетес тип 2, кој може да биде предизвикан од прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, висок...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

Како да препознаете симптоми на мајмунски сипаници? Најнови информации за ширење на вирусот

Еспресо
Според досегашните нови искуства, вирусот мајмунски сипаници се шири преку близок контакт, на пример за време на сексуален однос, и во овие услови ризикот може...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСветСлајдерСцена

Што значи нарушувањето на Ким Бесинџер, агорафобија? Не е само страв од отворен простор, туку многу посложена состојба; психолозите објаснуваат

Еспресо
Една од најубавите холивудски глумици,  Ким Бесинџер (68) неодамна отворено проговори за нарушувањето со кое веќе подолг период се бори, агорафобијата, пореметување поради кое во...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

СИМТПОМИ НА ТРУЕЊЕ покажале Абрамович и двајца украински преговарачи: „црвени очи, лупење на кожата на лицето и рацете“

Еспресо
Рускиот олигарх Роман Абрамович и најмалку двајца украински преговарачи почувствувале симптоми на сомнително труење по состанокот во Киев на почетокот од овој месец. Весникот „Волстрит...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТЕЖИНАТА ПОРАДИ НЕПРАВИЛНА РАБОТА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: 8 симптоми кои укажуваат на наведената состојба

М.Р.
Доколку имате вишок килограми, тоа може да се должи на нездрави навики во исхраната и недоволна физичка активност, но може да биде и резултат на...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

ОМИКРОН 2, што до сега е познато за новата варијанта, „сестрата“ на Омикрон?

Ј.К.Д
Веќе е регистриран во над 40 земји низ светот, има некои разлики од оригиналот, но засега се чини дека не претставува голема опасност. Сè уште...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

СИМПТОМИТЕ НА РАК НА БЕЛИ ДРОБОВИ СЕ „МЕШААТ“ СО СИМПТОМИ ЗА КОВИД: Ново истражување носи загрижувачки резултати – пациентите не реагирале навремено

Еспресо
Потребни се итни мерки за да се поттикнат луѓето со симптоми на рак на белите дробови навреме да одат на лекар, соопшти британската организација за...
Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеСлајдер

СО ОМИКРОН СИМПТОМИТЕ СЕ ВИДЛИВИ ЗА САМО ТРИ ДЕНА: Колку трае инкубацијата, а колку закрепнувањето, кои се симптомите

Ј.К.Д
Веќе е познато – Омикрон е позаразна варијанта на ковид, со побрза инкубација, но со помалку сериозни симптоми од Делта. Но, што велат новите студии...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

ГРИП ИЛИ КОВИД: Кои се најчестите симптоми кај вакцинираните, а кои кај невакцинираните?

М.Р.
Симптомите на коронавирусот се менуваат, како можам да знам дали имам ковид-19? Минатата 2020 година, сувата кашлица и треската беа јасни симптоми на ковид-19. Меѓутоа,...