18.8 C
Скопје
19:46 - 5 октомври, 2022

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Се појави педијатриски случај на мајмунска сипаница, кој е прв познат во Германија: заразено е 4-годишно девојче од Пфорцхајм, на југозападот на земјата, ова го соопшти Институтот Роберт Кох (Рки), националното тело за превенција и контрола на болести.

Малото девојче живее во семејство со двајца заразени возрасни лица и не стапило во контакт со никој освен со роднини. Моментално нема никакви симптоми. Превентивно ја посетил лекар и и бил направен брис од грлото кој бил позитивен.

Во Германија 2.916 случаи на вирусот мајмунски сипаници беа пријавени во Институтот за помалку од 3 месеци. Речиси сите заразени се мажи; а 7 се жени.

„Според досегашните сознанија, неопходен е близок контакт за пренесување на патогенот“, потврдуваат од Институтот Роберт Кох, потсетувајќи дека за време на оваа епидемија пренесувањето главно се одвива во контекст на сексуална активност.

Според податоците на Светската здравствена организација, децата заразени со мајмунски сипаници моментално се во мал број.

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....