28.4 C
Скопје
17:07 - 25 јуни, 2024

Ознака : чај

Ви ПрепорачувамеЕспресоИнтервјуСлајдер

Чајната приказна на Соња Станковиќ: Секоја шоља чај е едно незаборавно патување

Јасмина Кантарџиева Димков
Ако ви е студено, чајот ќе ве стопли. Ако ви е жешко, тој ќе ве разлади. Ако сте депресивни, тој ќе ве расположи. Ако сте...
ЗдравјеСлајдер

Јапонски истражувачи тврдат дека овој чај ги „топи“ мастите додека спиете

Еспресо
Јапонските истражувачи откриле дека пиењето само две чаши традиционален кинески чај улонг секој ден ги забрзува процесите на согорување на маснотиите во организмот, и тоа...
ЛајфстајлСекојдневие

Не фрлајте ги семките од лубеница, направете лековит чај од нив

jasmina.kantardzieva
Во топлите денови уживаме да јадеме лубеница бидејќи е освежителна, слатка и нискокалорична. Но потоа, ги фрламе семките. Доколку од нив пак, направиме домашен чај...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлСекојдневие

(Стар рецепт) Природен лек против мачнина при патување

Еспресо
Значаен број на луѓе чувствуваат мачнина на патувањето, особено кога се патува низ планински предели, свиоци, на подалечни патувања… Како на природен начин да го...
Дестинации и Дегустации

Една шолја пред спиење: Зошто чајот не треба да се подготвува со зовриена вода?

М.Р.
Професионалниот дегустатор на храна и пијалоци, Мартин Исарк за магазинот „The Sun“ изјавил никогаш не треба да користиме зовриена вода кога подготвуваме чај. „Време е да...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ПРИРОДЕН ЛЕК: Два чаја кои секоја жена треба да ги има во домот

Еспресо
Шипинката и невенот се познати по тоа дека се природен лек за многу здравствени проблеми. Шипинката е во широка употреба во алтернативната медицина, а може...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

НАМАЛЕТЕ 5 САНТИМЕТРИ ВО ОБЕМ ЗА 7 ДЕНА: Нема подобар пијалак за слабеење од овој!

М.Р.
Ако се борите со вишок килограми, мора да го пробате овој здрав пијалок. Овој рецепт го обиколи целиот свет, а сите што го пробале уверуваат...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

КАФЕТО ГИ УНИШТУВА ЗАБИТЕ, А ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈОТ ГИ ПРАВИ ПОЗДРАВИ: Топи килограми и кожата ја прави помека

М.Р.
Една шолја зелен чај е толку ефикасен како осум јаболка, покажаа американските истражувања. Зелениот чај е богат со антиоксиданси кои помагаат во борбата против бројни...
Здрави навикиЗдравјеСлајдер

ВИРУСОТ ИЛИ НАСТИНКАТА ВИ ГО ЗАТНА НОСОТ? Ова се шест природни лекови против затнат нос, ќе се чувствувате веднаш подобро!

Еспресо
Ниските температури и сезоната на грипови очекувано можат да предизвикаат „затнат“ нос кој пак ни создава нервоза поради отежнатото дишење. Не посегнувајте веднаш по капки...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ДОМАШЕН ЧАЈ ЗА СЛАБЕЕЊЕ ОД САМО ТРИ СОСТОЈКИ: Пијте го наутро по станување, резултатите се видливи по една недела!

Еспресо
Три филџани од овој чај дневно помагаат за слабеење, особено на критичните зони како што се стомакот и колковите. Состојки – зелен чај, цимет и...