30.8 C
Скопје
13:47 - 10 август, 2022

(Стар рецепт) Природен лек против мачнина при патување

Значаен број на луѓе чувствуваат мачнина на патувањето, особено кога се патува низ планински предели, свиоци, на подалечни патувања…

Како на природен начин да го отстраните нагонот за повраќање при патувањата? Овој стар рецепт делува подобро од современите апчиња.

Станува збор за чајна мешавина против мачнина и повраќање, еве како да ја подготвите.

Подготовка

Ѓумбир – 1 кафена лажичка суб ѓумбир или сантиметар свеж корен.

Цимет – половина кафена лажичка или уште подобро еден сантиметар неиситнета кора од цимет.

Нане – две кафени лажички.

Маточина – две кафени лажички.

Ѓумбирот прелијте го со литар ладна вода, оставете да се вари две три минути додека водата зоврие. Тргнете ја водата со ѓумбир од ринглата, додадете го циметот, нането и маточината. Убаво измешајте, поклопете го садот и оставете го поклопен да отстои половина час. Процедете го и пијте од чајот пред и во текот на патувањето.

Слични објави

Брод со мигранти кој пловел за Италија доживеал бродолом во Егејското Море: Десетици исчезнати, 29 спасни

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира пороен дожд, грмежи и засилен ветер; невреме во Скопје

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо

Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 7 милијарди долари

Еспресо

Прв педијатриски случај на мајмунски сипаници во Германија: заразено четиригодишно девојче

Еспресо
Се вчитува....