2.8 C
Скопје
05:16 - 19 април, 2024

Ознака : луѓе

Ви ПрепорачувамеЗдрави навикиЗдравјеЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

Мачките и Ковид: зошто мора да ги заштитиме кога имаме инфекција

Еспресо
Пристигнуваат првите цврсти докази за инфекција со САРС-КоВ-2 од мачка на човек. Откритието се случи во Тајланд во 2021 година, но неодамна беше објавено во...
ЗдравјеСлајдер

Како да ги препознаете пасивно-агресивните личности и како да им помогнете?

Еспресо
Пасивната агресија е одбранбен механизам кој доведува до индиректно манифестирање на агресијата кон другите преку пасивност или неделување, саботажа… Основниот начин на кој функционираат овие...
Ви ПрепорачувамеСветСлајдерСцена

Прв случај на птичји грип кај луѓе: ДЕТЕ ЗАРАЗЕНО ВО КИНА

Еспресо
Според кинеските здравствени власти, раширување на вирусот меѓу луѓето е тежок. Детето погодено од вирусот живее во живинарско семејство. Првиот човечки случај на птичји грип...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

СРЕЌНА ХРАНА: Ќе се расположите од првото залче, еве од кои намирници

jasmina.kantardzieva
Не дека постојат „среќни“ и „несреќни“ намирници, но храната (како и боите на облеката која ја носиме) знаат да влијаат на нашето расположение. Намирниците сојузници...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

10 СИГУРНИ ЗНАЦИ ДЕКА ЕНЕРГИЈАТА ВИ ЈА ЦИЦААТ ТОКСИЧНИ ЛУЃЕ: Еве како да ги препознаете и што побрзо да ги „откачите“

Еспресо
Токсичните луѓе ви се поблизу отколку што мислите, а веројатно не сте ни свесни колку некој од вашата околина не е добар за вас. Во...
Ви препорачуваме на СПЗдравјеИстражувањаСлајдер

ЗОШТО ЛУЃЕТО ПЛАЧАТ: Холандски психолог 20 години бара одговор на ова прашање

И. Т.
Човечката раса е единствената која плаче поради интензивни емоции. Покрај солзите од емоционална природа, постојат уште два вида солзи – „рефлексни“ кои се предизвикани од...
ЛајфстајлСекојдневиеСлајдер

ОДГОВОРИТЕ ЌЕ ВЕ ЗАЧУДАТ: Богатите откриваат што сметале дека е нормално додека не сфатиле дека се привилегирани

И. Т.
Децата од добростоечки семејства имаат голема предност во однос на своите врсници. Еден корисник на „Reddit“ одлучи да дознае повеќе за начинот на кој богатите...
Ви ПрепорачувамеИстражувањаСекојдневиеСлајдер

НАУКАТА СТОИ ЗАД ОВАА ФОРМУЛА ЗА СРЕЌА, КОЈА ФУНКЦИОНИРА ЗА СЕКОГО!

Еспресо
Во потрага по равенка која ќе докаже што ги прави луѓето среќни, научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL) измислија игра наречена „Проект за среќа“....
СветСлајдерСценаФилм и ТВ

Пет луѓе дадоа отказ поради заканите на Том Круз! Тајната снимка предизвика хаос во екипата на „Невозможна мисија“

Еспресо
Пет луѓе престанаа со работата на „Невозможна мисија 7“, откако Том Круз (58) во еден разговор се закануваше дека ќе им даде откази доколку уште...
Секојдневие

ВИДЕО: Празнична реклама која расплака милиони луѓе во светот

Еспресо
Оваа емотивна реклама во две минути ја опиша борбата на старите луѓе со новонастанатата ситуација… За оваа божиќна реклама многумина сметаа дека е една од...