-1.2 C
Скопје
06:51 - 30 март, 2023

Ознака : писател

Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Koj e Џ.Р. Мохрингер, писателот кој му ги напиша мемоарите на принцот Хари: Еве зошто резултатот е „најексплозивната книга на деценијата“ за кралското семејство

Еспресо
Што имаат заедничко поранешниот тениски шампион Андре Агаси, ко-основачот на Најк Фил Најт и принцот Хари? Сите тие го ангажираа писателот Џ.Р. Мохрингер за да...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Петар Андоновски, писател: Jас првин сум читател, а потоа писател

Јасмина Пакашки
Секогаш сум ги доживувала писателите како некој посебен свет, луѓе загадочни, прилично затворени за поширока комуникација, дури и мрачни. Петар Андоновски, писател кој на 35-годишна...
Свет Слајдер Сцена

Почина писателот Дејвид Мекалоу, двократен добитник на Пулицерова награда

Еспресо
Американскиот писател, наратор, историчар и добитник на Пулицерова награда Дејвид Мекалоу почина на 89-годишна возраст. Мекалоу почина во неделата во Хингам, Масачусетс, соопшти неговиот издавач,...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Животни Приказни Слајдер

СО ПЕРО ПРОТИВ ТЕШКАТА БОЛЕСТ: Скопјанката Симона пишува од 16та година, а боледува 19 години, сонува телото да ѝ се врати во нормалност, а со перото да го освои светот!

И. Т.
Симона Николова е млада, талентирана и амбициозна девојка од Скопје. Пишува од свои 16 години кога за првпат напишала краткометражно сценарио. Имала желба да студира...
Лајфстајл Секојдневие Слајдер

ДОВОЛНО МИ Е ЕДНАШ ДА ЈА ВИДАМ ЖЕНАТА: Веднаш знам каков маж сака, тврди рускиот писател Едвард Рајински

Еспресо
Рускиот писател Едвард Рајински навлезе во самото јадро на женската душа. Тој пишува: “Ако жената не сака го мажот, а тој ја сака неа, таа...
Вести Култура Наши Фаци Слајдер

Почина драмскиот писател Видое Видичевски

Еспресо
На осумдесет и девет годишна возраст почина поетот, раскажувач и драмски автор Видое Видичевски. Писателот кој е по потекло од Охрид, зад себе остави богат...
Свет Слајдер Сцена

Квентин Тарантино станува писател – потпиша договор за две книги

Еспресо
Квентин Тарантино уште во април оваа година најави како во претстојниот период ќе му се посвети на пишувањето на книгите. Сега тоа стана и официјално,...
Култура Лајфстајл

Еден од најпродаваните писатели од Србија, А.Т. ќе промовира книги во Скопје!

Васко Спасоски
Авторот на најпродаваниот бестселер на белградскиот саем за книги во 2014 Андрија Терзиќ, кој се потпишува само како – А.Т. на 22 февруари доаѓа во...
Секојдневие

Не бидете лесен плен за мажите: Топ 20 правила за среќна врска и цврст брак!

Васко Спасоски
Американските писатели Елен Фајн и Шери Шнајдер уште пред 20 години направиле листа на совети што ќе ви помогнат да го најдете мажот од вашите...
Балкан Ви Препорачуваме Сцена

На денешен ден починал еден од најголемите југословенски писатели Бранислав Нушиќ!

Еспресо
Медиумите известувале за неговата здравстввена состојба, но на Богојавление пред 82 години стана бесмртен. На денешен ден 1983 година фасадата на зградата на белградскиот Народен...