Ознака : писател

Вести Култура Наши Фаци Слајдер

Почина драмскиот писател Видое Видичевски

Еспресо
На осумдесет и девет годишна возраст почина поетот, раскажувач и драмски автор Видое Видичевски. Писателот кој е по потекло од Охрид, зад себе остави богат...
Свет Слајдер Сцена

Квентин Тарантино станува писател – потпиша договор за две книги

Еспресо
Квентин Тарантино уште во април оваа година најави како во претстојниот период ќе му се посвети на пишувањето на книгите. Сега тоа стана и официјално,...
Култура Лајфстајл

Еден од најпродаваните писатели од Србија, А.Т. ќе промовира книги во Скопје!

Васко Спасоски
Авторот на најпродаваниот бестселер на белградскиот саем за книги во 2014 Андрија Терзиќ, кој се потпишува само како – А.Т. на 22 февруари доаѓа во...
Секојдневие

Не бидете лесен плен за мажите: Топ 20 правила за среќна врска и цврст брак!

Васко Спасоски
Американските писатели Елен Фајн и Шери Шнајдер уште пред 20 години направиле листа на совети што ќе ви помогнат да го најдете мажот од вашите...
Балкан Ви Препорачуваме Сцена

На денешен ден починал еден од најголемите југословенски писатели Бранислав Нушиќ!

Еспресо
Медиумите известувале за неговата здравстввена состојба, но на Богојавление пред 82 години стана бесмртен. На денешен ден 1983 година фасадата на зградата на белградскиот Народен...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро

Мрачната страна на авторот на „Алиса во земјата на чудата“: Родителите ги тргале своите деца од него!

Еспресо
Книгата „Алиса во земјата на чудата“ веднаш по објавувањето, во 1865 година, стана голем хит, носејќи му планетарна популарност на авторот Луис Керол. Иако уште...