18.8 C
Скопје
21:33 - 5 октомври, 2022

Ознака : скопје

Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

Разговор со Ана Тодоровска, графичка дизајнерка и чуварка на скопските спомени: Проект за Скопје за луѓе со позитивна енергија

Јасмина Кантарџиева Димков
Убавината на професијата дизајнер ја гледа во слободата што ѝ ја дава. Не мора да следи никакви строги правила, ѝ остава простор за креативност и...
Еспресо Слајдер

(Фото) Скопје се разбуди со ритамот на тркачите: 18 издание на Виз Ер Скопски маратон со нови рекорди и уникатни транспаренти

Еспресо
Над 8500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, позитивен утрински дух и безброј насмевки, кои што...
Еспресо Слајдер

(Фото) Македонците не трошат ни килограм мед годишно – на улица „Македонија“ се продава по 600 денари тегла

Еспресо
Манифестацијата „Денови на македонскиот мед” која по 18 пат ја организира пчеларското здружение „Матица” од Скопје, со поддршка од Општина Центар е отворена за посетителите....
Еспресо Слајдер

(Видео) Холандската соул дива Шерон Ковач доаѓа во Скопје

Еспресо
Една од најголемите сензации на холандската музичка сцена, Шерон Ковач, првпат доаѓа во Скопје во рамки на концертниот серијал Musicology Sessions, на кој ќе одржи...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Ману Чао, Скопје и се разбира, ракија (извадок од белешките како го видел првпат Скопје): Eдвај го чекаме најавениот концерт

Еспресо
Од белешките на Ману Чао како го видел Скопје кога првпат дошол во 2002 година: „Ок. Се враќаме на турнејата. По Белград се спуштаме во...
Еспресо Слајдер

Мицкоски никогаш нема да излезе од тендер матрицата – Арсовска без влакно на јазикот одговори на советнички прашања

Еспресо
Каде е шпицниот градоначалник, не го гледам тука? Каде се крие Мицкоски? Во ВМРО-ДПМНЕ има многу чесни, вредни, храбри луѓе. Мицкоски за жал не е...
Еспресо Слајдер

Ентузијастите ја напуштаат Данела Арсовска – зошто си оди генералниот секретар Ѓоко Велковски?

jasmina.kantardzieva
Генералниот секретар на Град Скопје, Ѓоко Велковски поднесе оставка, а за причините што го потикнаа да ја напушти функцијата тој образложи во статус на Фејсбук...
Ви Препорачуваме Дестинации и Дегустации Интервју Патувања Слајдер

Скопје евергрин/Гордана Јанакиевска, туристички работник: Матка под итно треба да се забрани за туризам!

Јасмина Пакашки
Да се каже за Гордана Јанакиевска дека е туристички работник е малку, недоволно и не сосема соодветно. Таа е, и покрај децении минати во туризмот,...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Џон Малкович ќе гради филмски студија во Скопје: Возбудени сме затоа што ќе работиме и ќе снимаме холивудски филмови во Скопје

Еспресо
Славниот американски актер Џон Малкович најави дека во Скопје ќе се снимаат холивудски филмови, веднаш откако ќе се изградат повеќе филмски студија во околината на...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Ќе се сретне ли Педро Санчез без вратоврска со Ковачевски? Шпанскиот премиер тукушто даде интересна идеја за заштеда на енергија, а добро е Ковачевски да внимава и на климатизерот

Еспресо
Премиерот Санчез има интересна идеја за заштеда на електричната енергија и заштита на животната средина, а поврзана е со –  вратоврската. Шпанскиот премиер Санчез упати...