-3.2 C
Скопје
00:39 - 9 февруари, 2023

Ознака : интервју

Ви Препорачуваме Еспресо Здрави навики Здравје Интервју Интервју Истражувања Семејство Слајдер

Интервју со д-р. Едип Беќироски: Вирусот „кракен“ колку повеќе се шири толку повеќе има можности за мутации

Јасмина Кантарџиева Димков
Иако првичните информации укажуваат дека новиот сој на ковид-19 наречен „кракен“ предизвикува блага клиничка слика, сепак брзината на ширење на оваа подваријанта е загрижувачка, вели...
Свет Слајдер Сцена

Прво интервју на таткото на Бритни Спирс: „Благодарение на старателството таа денес е жива!“, „Се плашам дека пак ќе заврши во уште поголема дупка отколку што беше“

Еспресо
Таткото на американската поп пејачка Бритни Спирс го даде првото големо интервју во кое раскажа зошто морал да го преземе старателството над својата ќерка. Џејми...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер Чудесни жени

Дана Сиљан и Елена Ставреска, учители по таи чи чуан и здравствен чи гонг: Најголемиот непријател против кого се бориме во животот е стравот

Јасмина Кантарџиева Димков
Учењето борбена вештина го менува телесниот став, ја поттикнува општата благосостојба и внатрешниот мир. Доколку се избере патот на умереноста, конфликтите ќе се избегнуваат, а...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Интима Лајфстајл Секојдневие Слајдер

Рождественскиот пост почна, разговараме со отец Даниел: Постот ни е потребен за да бидеме словесни суштества

За православните христијански верници започна Рождественскиот пост, кој ќе трае 40 дена, односно до Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Црковното правило, предвидува Рождественскиот...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер Чудесни жени

Интервју со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје: Да ги отфрлиме стереотипите за да го прекинеме насилството врз жените и девојчињата

Ј.К.Д
На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство. По тој повод разговараме со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на...
Еспресо Слајдер

Ѓоковиќ за „Ла Стампа“: Слободата на говорот е само илузија, ме направивте лош човек!

Еспресо
Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во интервју за италијанскиот весник „Ла Стампа,“ зборуваше за анти-кампањата која се водеше против него само затоа што не сакаше да...
Ви Препорачуваме Еспресо Свет Слајдер Сцена

„Никој не ми готви појадок“: Зеленски зборуваше за врската со сопругата за време на војната

Еспресо
Олена и Володимир Зеленски дадоа интервју за американската телевизиска компанија CNN. Во текот на разговорот, водителката ја прашала двојката како  се поддржуваат во толку тешко...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Петар Андоновски, писател: Jас првин сум читател, а потоа писател

Јасмина Пакашки
Секогаш сум ги доживувала писателите како некој посебен свет, луѓе загадочни, прилично затворени за поширока комуникација, дури и мрачни. Петар Андоновски, писател кој на 35-годишна...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Дарија Андовска, композитор и декан на ФМУ: Сè што сум постигнала се должи на овие десет прсти и една глава

Јасмина Пакашки
Дарија е вруток на енергија. Неуморна и стасува секаде и во професијата и во приватниот живот. Секогаш со широка насмевка и отворено срце. Успесите во...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со… Тони Наумовски, актер: На сцената, како и во животот, треба да се брза бавно

Јасмина Пакашки
Низ ваков процес на добивање интервју до сега не сум поминала. Не се познававме, па Тони, штом патот го донесе од неговата Битола во Скопје,...