-0.2 C
Скопје
06:45 - 30 март, 2023

Ознака : интервју

Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Петар Андоновски, писател: Jас првин сум читател, а потоа писател

Јасмина Пакашки
Секогаш сум ги доживувала писателите како некој посебен свет, луѓе загадочни, прилично затворени за поширока комуникација, дури и мрачни. Петар Андоновски, писател кој на 35-годишна...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со Дарија Андовска, композитор и декан на ФМУ: Сè што сум постигнала се должи на овие десет прсти и една глава

Јасмина Пакашки
Дарија е вруток на енергија. Неуморна и стасува секаде и во професијата и во приватниот живот. Секогаш со широка насмевка и отворено срце. Успесите во...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер

На еспресо со… Тони Наумовски, актер: На сцената, како и во животот, треба да се брза бавно

Јасмина Пакашки
Низ ваков процес на добивање интервју до сега не сум поминала. Не се познававме, па Тони, штом патот го донесе од неговата Битола во Скопје,...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Шакира за прв пат го коментираше раскинувањето со Жерар Пике: „Понекогаш ми се чини дека сè ова е ноќна мора“

Еспресо
Шакира позираше за американскиот Ел и даде интервју во кое го коментираше раскинувањето со фудбалерот Жерар Пике: ѕвездите раскинаа во јуни по повеќе од 10...
Ви Препорачуваме Еспресо Интервју Слајдер Чудесни жени

Скопје евергрин со Оливера Христовска – Бошкова, новинар и сликар: Семејна традиција од пет века врзана за Чаир

Јасмина Пакашки
Името на мојата соговорничка, Оливера Христовска – Бошкова веројатно ви звучи познато и веројатно на него се сеќавате од шпиците на Документарната програма на МТВ....
Свет Сцена

(Фото) Што сè изнакажа Меган Маркл во интервјуто за The Cut: „Пак ќе отворам профил на Инстаграм“

Еспресо
Војвотката од Сасекс Меган Маркл даде ексклузивно интервју за списанието The Cut, во кое призна дека повторно ќе отвори профил на Инстаграм и зборуваше за...
Ви Препорачуваме Интервју Слајдер

Скопје евергрин – Милан Банов, новинар: За мене Скопје е остров на минатите денови

Јасмина Пакашки
Милан Банов, познато име на македонското новинарство, долгогодишен новинар и уредник во „Нова Македонија“, а потоа и во дневниот весник „Македонија денес“ и неделникот „Денес“,...
Ви Препорачуваме Интервју Слајдер

Катерина Василеска, готвачка на „храна со име и презиме“: Не се прави туризам со сезонци, без кустоси и без автентична локална храна  

Јасмина Кантарџиева Димков
Во екот на корона-кризата, Кате останала без работа и за да „закрпи“ месец за месец, ги засукала ракавите и почнала да готви домашни македонски производи,...
Еспресо Женски печат Животни Приказни Интервју Слајдер

Интервју со македонскиот амбасадор на бисерите и конзул на Србија во Охрид, Михајло Филев: Со „Отворен Балкан“ ќе направиме економски бум, балкански Бенелукс    

С.М
Перспективата, вели младиот дипломат Филев, ја гледам во проектот „Отворен Балкан“, бидејќи потенцијалот на сите членки што не сме во ЕУ, а сме аспиранти со...
Ви Препорачуваме Ви препорачуваме на СП Животни Приказни Слајдер

(Фото) Елена Мирческа го освои највисокиот врв во Северна Африка, а Мароко ни го донесе на дланка: Оваа арапска магија обзема и засекогаш станува дел од тебе!

М.Р.
Високите врвови се дел од нејзината агенда. Спојува две страсти, планинарење и запознавање на различни светови и култури. Тело и ум во топ форма, но...