12.8 C
Скопје
04:15 - 28 септември, 2023

Категорија: Македонија

ВестиВи ПрепорачувамеМакедонијаСлајдер

Почнува најдобриот Д Фестивал досега!

Еспресо
Утре, петок 30 јуни во 10:00 часот официјално започнува Д ФЕСТИВАЛ, најголемиот летен музички фестивал во земјава кој по тринаесетти пат ќе се одржува во...
ЕспресоМакедонијаСлајдер

Велковски се закани: Данела Арсовска да се извини во рок од 48 часа, ќе ја тужам за клевета

Еспресо
Генералниот секретар на Град Скопје, Ѓоко Велковски кој завчера поднесе оставка бара градоначалничката Данела Арсовска јавно да му се извини, а ако тоа не го...
ВестиЕспресоМакедонијаСлајдер

„Супер лут предизвик“ – Во петок во Кавадарци натпревар во јадење лути пиперки

Еспресо
Меѓународниот натпревар во јадење лути пиперки за првпат ќе се реализира во Македонија во петок во Кавадарци, за време на стопанско-културната и туристичка манифестација „Тиквешки...
ВестиВи ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПМакедонијаСлајдер

Заврши куќниот притвор за Ламбе Алабаковски: Како мерка на претпазливост одземен му е пасошот на пејачот

Еспресо
Поп пејачот Ламбе Алабаковски, кој беше во куќен притвор, од денеска е на слобода, но нему му е одземена патната исправа, како мерка на претпазливост....
ВестиМакедонијаСлајдер

Кои се обичаите на Духовден раскажуваат старите скопјани и битолчани

Еспресо
Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најсветлите празници во христијанството во кој се слави...
ВестиМакедонијаСлајдер

Пејачот Ламбе Алабаковски го признал извршувањето на кривичното дело – подметнување на пожарот пред културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола

Еспресо
Триесет и четири годишен маж од Битола е лицето кое го запали бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....
ВестиМакедонијаСлајдер

ДЕНЕС СЕ ПРАЗНУВА: Светиот маченик Бонифатиј

Еспресо
Мачеништвото за Христа од грешникот прави светител. Тоа го покажува примерот на светиот Бонифатиј. Тој најпрвин беше слуга на некоја богата и развратна жена во...
ВестиМакедонијаСлајдер

ДЕНЕС СЕ ПРАЗНУВА: Светиот маченик Севастијан и другите со него

Еспресо
Овој славен Христов маченик се роди во Италија, а беше воспитан во градот Милано. Во младоста се предаде на војничка служба и изгледа му стана...
ВестиМакедонијаСлајдер

ДЕНЕС СЕ ПРАЗНУВААТ: Светиот пророк Даниил и тројцата младенци Ананиј, Азариј и Мисаил

Еспресо
Сите четворица беа од царското племе Јудино. Кога царот Навуходоносор (или Невукаднезар) го разори и заплени Јерусалим, тогаш и Даниил, како момченце, беше одведен во...
ВестиМакедонијаСлајдер

ДЕНЕС СЕ ПРАЗНУВА: Светиот пророк Агеј

Еспресо
Роден е во Вавилон, за време на робувањето на Израилот, од племето Левиево. Пророкуваше 470 години пред Христа. Како млад го посети Јерусалим. Ги поттикнуваше...