5.8 C
Скопје
22:27 - 6 декември, 2023

Потврден првиот случај на мајмунски сипаници во Хрватска: Станува збор за маж кој престојувал во Италија и во Швајцарија

Со ширењето на мајмунските сипаници низ светот по Ковид 19, постојат стравувања дека растечките епидемии на болести кои преминуваат од животните на луѓето може да предизвикаат нова пандемија.

Во Хрватска е потврден првиот случај на зараза со мајмунски сипаници, пренесе во четвртокот ноќта HRT повикувајќи се на потврдата од загрепската Клиника за инфективни болести „Др. Фран Михаљевиќ“.

Сомневањето на заразата со болеста била потврдена во текот на вечерта со PCR тест.

Станува збор за маж, чиј идентитет и возраст не се соопштени, кој престојувал во Италија и во Швајцарија. Пациентот има блага форма на мајмунски сипаници и не е хоспитализиран, туку е во домашна изолација.

Мајмунски сипаници се вирусна којашто забрзано се шири во Европа. Повеќе од 2.500 случаи на мајмунски сипаници се потврдени надвор од Африка, каде што оваа болест е ендемска.

Слични објави

Анџелина Џоли ја напушта глумата и заминува од „валканиот Холивуд“: Признава дека уште се опоравува од пеколниот развод

Еспресо

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо
Се вчитува....