5.8 C
Скопје
21:43 - 6 декември, 2023

Ознака : народни верувања

ЕспресоИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Денес е прочка, утре почнува Велигденскиот пост: Еве што (не)треба да правите

Еспресо
Неделата на прочка е последниот ден на Масленица, претстои Великиот пост (оваа година ќе трае од 27 февруари до 15 април). На 26 февруари, според...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на Св. Симeoн Бoгoпримeц -заштитникот на малите деца

Еспресо
Православните христијани денес се сеќаваат на Св. Симeoн Бoгoпримeц – заштитник на малите деца, но и на монахот свети Николај. Според народните верувања на 17 февруари...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Народни верувања за Свети Трифун, што никако да не правите: „Не смеете да плачете…“

Еспресо
Православните христијани денес го одбележуваат споменот на светиот маченик Трифун. Постојат многу легенди за чудата што ги создал Трифун со помош на молитвата. Уште од...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на св. Кир и Јoван: ако се скарате со некого денес, нема да можете да се смирите долго време

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на чудотворците св. Кир и Јoван, на светата меченица Трифена, но и на монахот и еписокоп Никита Печерски. Народот...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на свети Јован Златоуст: Среќа го чека оној што ќе засолни маче денес

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на проповедникот Јован Златоуст, почитуван на исто ниво со Василиј Велики и Григориј Богослов. Народот го нарекува 9 февруари...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не) правите на денот на св.апостол Тимотеј: Не смеете да бидете мрзливи денес, инаку судбината ќе се погрижи да ве „ангажира“ на горчлив начин

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на светиот апостол Тимотеј, eдeн oд сeдумдeсeттe апoстoли, ученик на апостол Павле. Во старите времиња од денес се сметало...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на прeп. Максим Испoвeдник: Хранете бездомни животни, давајте милостина на просјак, а добар совет на пријател во неволја

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на монахот Максим Исповедник, верски публицист и преведувач. Народот 3 февруари го нарече Денот на Максим (или Максим Утешителот)....
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на прeп. Макариј Вeлики: Не носете одлуки денес, нема да донесат радост

Еспресо
На 1 февруари православните го одбележуваат споменот на христијанскиот светец, пустиник и монах Макариј Велики. Народот го нарече овој ден Макариј Пролетниот означувач, верувајќи дека...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што да (не)правите на денот на свети Атанасиј Велики: Ако денес не ја споделите вашата радост со никого, нема да ви биде чест гостин во домот цела година

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на свети Атанасиј Велики. Народот 31 јануари го нарекувал Атанасиев ден, и порано во ова време имало големи мразови,...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Што (не)треба да правите на денот на прeп. Антoниј Вeлики: Еве зошто денес треба да се јаде грашок или леќа

Еспресо
Православните на овој ден се сеќаваат на монахот Антoниј Вeлики. Иакo Антoниј нe бил писмeн, бил сoвeтник и наставник на најучeнитe луѓe oд тoа врeмe,...