Ознака : историја

Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро

Роден е Џим Келтнер, „Дивље јагоде“ го објавија петтиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден, 27 април, низ музичката историја го одбележуваат неколку настани за кои можете да прочитате подетално во продолжение… 1942 година – Роден е Џим...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Родена е Маргарита Стефановиќ, а убиен е Марвин Геј и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја Балканот го памети по раѓањето на „црната принцеза“, неверојатната Маги од култните „ЕКВ“, додека на светската сцена се одиграа други...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Роден е тапанарот Карл Палмер, „The temptations“ го објавија својот деби албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден во музиката посебно ќе го паметиме по дебитантскиот албум на соул составот „The temptations“, кои за првпат им се претставија на пошироката јавност,...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

Џими Хендрикс го објави вториот сингл со хитот „Purple haze“, „Дивље јагоде“ го промовираа првиот албум со Тифа и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
На денешен ден низ музичката историја, како на овие простори, така и на светско ниво, се родени значајни имиња во оваа индустрија, а објавени се...
Ви Препорачуваме Лајфстајл

МУЗИЧКИ ВРЕМЕПЛОВ: Погледнете кои настани ја одбележаа музиката низ историјата на денешен ден…

Еспресо
Денешниот ден низ историјата на музиката ни носи неколку интересни настани, како што е раѓањето на американскиот музичар Ри Кодер и објавувањето на феноменалниот албум...