2.8 C
Скопје
04:57 - 19 април, 2024

Ознака : историја

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

За што разговарал Путин со историчарите: Бетмен наспроти руските херои, украински јазик од Венера, како дошло до распад на СССР

Еспресо
Рускиот претседател Владимир Путин, на состанокот со историчарите во чест на Денот на националното единство, зборуваше за тоа како западните земји „биле фитил“ за распадот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Лавров: Секој што зборува за руски пораз не знае историја

Еспресо
Министерот вели дека е загрижен поради незнаењето на „Западот“. Синоќа официјалната руска новинска агенција Тас објави долг говор на рускиот министер за надворешни работи Сергеј...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлРетроСлајдер

БРАК ОД ИНТЕРЕС, ЖЕСТОКА ЉУБОВ, НЕВЕРСТВА: Но, Наполеон ја сакал Жозефина до последен здив

И. Т.
Ништо во нивната врска не било едноставно… дури ниту начинот на кој се запознале. Наполеон и Жозефина првпат се сретнале на забава во 1795 година...
Ви препорачуваме на СПЛајфстајлРетроСлајдер

БЕЛАТА КУЌА ЧУВА ГОЛЕМИ ТАЈНИ: Била градена од робови, главниот архитект бил Ирец и не требало да биде во бела боја!

И. Т.
Тешко е да се замисли дека Белата куќа, официјалнатa резиденција на американските претседатели, не била отсекогаш бела. Имено, републиканецот Теодор Рузвелт, кој живеел во неа од...
Ви препорачуваме на СПЕспресоЖенски печатСлајдер

ПОТЕКЛОТО НА ЦРНИОТ ПЕТОК: Што значи, зошто така се нарекува петокот резервиран за шопинг со попусти?

Ј.К.Д
Ви претставуваме кратка историја на Црниот петок, од неговото потекло до денес. За оние кои се заинтересирани за шопинг, на Амазон понудите со попусти започнаа...
ЛајфстајлСлајдерСтил

КОРСЕТОТ СЀ УШТЕ Е ПОПУЛАРНО ПАРЧЕ ОБЛЕКА: Во минатото служел за промена на обликот на женското тело

И. Т.
Корсетот е популарно парче облека што го носат девојките ширум светот. За неговата „слава“ придонесоа голем број познати дами, но тој има прилично контроверзна историја....
ЛајфстајлРетроСлајдер

БИЗАРНА СВЕТСКА ИСТОРИЈА: 10 малку познати и ужасни факти

М.Г.
Светската историја е сурова и како таква, се дознава низ книги и учебници поставени од науката. Љубопитните, дополнително си ја бараат во книжевноста и уметноста....
Дестинации и ДегустацииСлајдер

ЉУБОВНА ПРИКАЗНА КОЈА ТРАЕ СО ВЕКОВИ: Како компирот успеал да ја освои Европа?

И. Т.
Европската кујна не може да се замисли без компирите. Компирот игра важна улога во многу кујни низ Европа, а неговата историја на овие простори е...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајлРетро

Роден е Џим Келтнер, „Дивље јагоде“ го објавија петтиот албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Еспресо
Денешниот ден, 27 април, низ музичката историја го одбележуваат неколку настани за кои можете да прочитате подетално во продолжение… 1942 година – Роден е Џим...
Ви ПрепорачувамеЛајфстајл

Родена е Маргарита Стефановиќ, а убиен е Марвин Геј и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата

Еспресо
Денешниот ден во музичката историја Балканот го памети по раѓањето на „црната принцеза“, неверојатната Маги од култните „ЕКВ“, додека на светската сцена се одиграа други...