23.8 C
Скопје
11:22 - 2 јуни, 2023

Што да (не) правите на денот на св.апостол Тимотеј: Не смеете да бидете мрзливи денес, инаку судбината ќе се погрижи да ве „ангажира“ на горчлив начин

Православните на овој ден се сеќаваат на светиот апостол Тимотеј, eдeн oд сeдумдeсeттe апoстoли, ученик на апостол Павле.

Во старите времиња од денес се сметало дека започнуваат „Тимотејските мразови“ – односно најтешкото зимско време.

Затоа, на 4 февруари треба добро да се облечете и да се движите многу. Оние кои ги игнорираат овие препораки брзо ќе се разболат, веруваше народот.

Во принцип, според народните верувања, на овој ден не смеете да бидете мрзливи. Според популарното верување, на 4 февруари е подобро да имате многу ангажмани особено околу себе, инаку судбината ќе го стори тоа наместо вас. А нејзиниот избор може да биде горчлив.

Невенчаните девојки не треба да излегуваат на 4 февруари без капа или марама. Пра-пра-бабите предупредуваа: во спротивно, идниот сопруг ќе остане без кошула (односно, ќе беше сиромашен).

На денешен ден, според народните верувања, има уште еден совет за девојките и жените: на 4 февруари е забрането да се гледате во огледало на минување – зашто ќе ја изгубите убавината. Неопходно е да застанете, да се оцените од глава до пети и дури потоа да се оттргнете од одразот.

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....