11.8 C
Скопје
21:49 - 26 февруари, 2024

Ознака : бадник

Ви ПрепорачувамеИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Старо верување: Скршете орев на Бадник и дознајте дали среќата ќе ве следи

Еспресо
Според популарното верување, крцкањето ореви открива дали ќе имате среќа во годината што штотуку започна. Бодник го добил името по елката што се сече и...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдер

Бадник и необични верувања за бериќет: Што треба да оставите оваа празнична вечер на прозорецот?

Еспресо
Кромидот одамна е дел од нашата трпеза, но и од многубројните ритуали на нашите простори, па не е чудно што нашите предци овој зеленчук го...
Ви ПрепорачувамеИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Традиции поврзани со бадниковото лепче: Што може да се стави освен паричка и како треба да се украси

Еспресо
Се верува дека на Бадник треба да се врати сè што е позајмено и да се смириме со сите со кои сме се расправале, за...
ИнтимаЛајфстајлРетроСекојдневиеСлајдерСтил

Народни верувања за Бадник: Штом се појави првата ѕвезда, на трпезата треба да има 12 јадења според бројот на апостоли

Еспресо
На 6 јануари православните го слават Бадник и се подготвуваат за најсветлиот ден – Рождеството Христово. Нашите предци имаа посебни забрани и препораки за овој...
СветСлајдерСцена

(ФОТО) И ХОЛИВУДСКИ ЅВЕЗДИ ВРТАТ ПАРИЧКА: Овие познати личности имаат православна вера

Еспресо
Некои од најпознатите личности на светот имаат православна вера, а многу од нив го слават Божиќ по јулијанскиот календар. Ова се некои од нив. Ким...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) БАДНИКОВИТЕ ТРПЕЗИ НА НАШИТЕ ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Кај Весна Бејби и Биба паричките кај ќерките, Лила и Лоба се покажаа како врвни домаќинки!

М.Р.
Бадник е денот пред Божиќ или денот пред раѓањето на Исус Христос. Како што налага традицијата, вечерта пред Бадник се пали бадников оган и по...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) ТАМАРА ТОДЕВСКА ПОДГОТВИ БОГАТА БАДНИКОВА ТРПЕЗА: Паричката се падна кај Хана

М.Р.
Бадник е еден од најголемите православни христијански празници кои го собираат семејството на на трпезата. По повод овој убав празничен ден нашата позната пејачка Тамара...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатНаши ФациСлајдерСцена

(ВИДЕО) СУЗАНА СПАСОВСКА СО НОВА БОЖИЌНА ПЕСНА ОТКРИ КАДЕ Е ПАРИЧКАТА: Напомош да ни е Бог на сите!

Еспресо
Во духот на македонската традиција и Сузе Интернационале го прослави Бадник со бадникова трпеза и се разбира, со песна. – На овој прекрасен ден Бадник,...
Ви ПрепорачувамеВи препорачуваме на СПЕспресоНаши ФациСлајдерСцена

(ФОТО) ВО ФАМИЛИЈА СКЕНДЕРОВСКИ ПАРИЧКАТА СЕ ПАДНА КАЈ БОЈАНА: Оваа година ќе ми треба среќа…

М.Р.
Нашата позната пејачка Бојана Скендеровски на својот фејсбук – профил објави прекрасни семејни фотографии по повод денешниот празник. Бадник е денот пред Божиќ или денот...
Ви ПрепорачувамеЕспресоЖенски печатСлајдер

МУЗИЧКОТО ДУО ДАЦ И АЛЕКСАНДАР СЕ НОВИ КУМОВИ ЗА БАДНИК: Годинава уметноста ќе го спаси здравјето!

Еспресо
Глумецот Драган Спасов Дац и музичарот Александар Митевски се нови кумови за Бадник 2022 година, а здравичар е ликовниот уметник Живко Поповски – Цветин. Здружението...