Автор : Еспресо

0 Вести - 0 Коментари
Здравје Истражувања

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на корановирусот

Еспресо
Една доза на вакцината „Фајзер“ против ковид-19 можеби нема да создаде доволен имунолошки одговор за заштита од доминантните нови соеви, освен кај оние кои претходно...
Здравје Истражувања Слајдер

Воспаление на срцевиот мускул по примена вакцина на „Фајзер“?

Еспресо
Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) не гледаат поврзаност помеѓу воспалението на срцевиот мускул, миокардитисот, и вакцината против ковид-19, изјави директорката...
Здравје Истражувања Слајдер

Што да променам во исхраната за да се ослободам од акните и мозолчињата?

Еспресо
Сите кои имаат проблеми со акните би требало повеќе да консумираат риба и ореви. Добро да се избегнува белото брашно, особено рафинираното, како и преработените...
Здрави навики Здравје Слајдер

Борба со холестеролот: Колку јајца дневно е здраво да консумираме

Еспресо
Ако постоеше нешто како совршена храна, јајцата би биле добар кандидат за таа титула. Тие се достапни насекаде, лесни се за складирање и полни со...
Здрави навики Здравје Слајдер

Постот заврши, внимавајте да не му приредите холестеролски шок на организмот!

Еспресо
За време и по велигденските празници, луѓето се склони да претеруваат со внесот на храната, а последиците од ваквата исхрана веројатно нема веднаш да станат...
Лајфстајл Ретро Слајдер

Како Пикасо го насликал плакатот за „Битката на Неретва“ и колку му платиле за тоа?

Еспресо
„Битката на Неретва“ е еден од најамбициозните филмови на поранешна Југославија. Најголемите sвезди на светот во тоа време, Јул Бринер, Франко Неро и големиот Орсон...
Здравје Семејство Слајдер

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Еспресо
Симптомите, како што се зголемен апетит, чувствителни гради и раздразливост, најчесто ги поврзуваме со предменструалниот синдром (ПМС), но многу слични појави се појавуваат и во...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Ретро Слајдер

Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Еспресо
Ова е анегдота за најкраткиот расказ на светот. Писателот Ернест Хемингвеј, додека сè уште бил млад, бил во друштво на колеги писатели во ресторан на...
Ви Препорачуваме Дестинации Лајфстајл Слајдер

МЕСТА ВО КОИ НЕ СМЕЕТЕ ДА ВЛЕЗЕТЕ: Сите знаат дека постојат, но речиси никој ги нема посетено

Еспресо
Кога и да слушнеме дека нешто е забрането, веднаш се јавува потреба да видиме што е тоа, но во светот постојат многу мистериозни места во...
Лајфстајл Ретро Слајдер

Ајнштајнова загатка за проверка на интелигенцијата: Проверете дали сте и вие еден од генијалците кои можат да го решат

Еспресо
Ајнштајновиот тест за интелигенција е логички тест, а се тврди дека можат да го решат само 2 проценти од луѓето. Го добил името по славниот...