19.8 C
Скопје
20:49 - 29 мај, 2024

Велика сабота: Што (не)треба да правите на овој ден

На последниот ден од Великиот пост е забрането да се прави врева, не се прифаќаат забави и кавги. На овој ден не е препорачливо да позајмувате пари или вие да давате пари на заем, во спротивно може случајно да го дадете своето богатство на некој друг.

Работата низ куќата и во градината се смета за лош знак. Домаќинките своето време треба да го посветат на подготвување на велигденската трпеза, за во недела на Велигден да не губат време на готвење. Можете да го украсите вашиот дом и да одите во црква за да ги благословите велигденските колачи, велигденското лепче и солта.

Се верува дека присуството на ноќната служба, односно на вечерната литургија, која започнува доцна во сабота навечер, ветува среќен живот во годината.

Веќе на овој ден свештениците облекуваат празнични одежди. Во сабота навечер се служи света литургија, по што се објавува радосната вест за воскресението Христово.

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....