10.8 C
Скопје
05:58 - 23 мај, 2024

(Видео) „Четири километри во кал…“: Никола Роквиќ пешачи 13 дена, се огласи колку пари собрал

Пејачот Никола Роквиќ веќе 13 дена пешачи од Белград до Егина, Грција. Пејачот ќе помине 1.060 километри за да стигне до манастирот Нектариј Егински.

Целта на Никола е да собере средства за помош на децата кои се болни од рак, а јавноста секојдневно ја известува за тоа каде се наоѓа. Пејачот на својот инстаграм-профил откри со какви потешкотии се соочува на пат кон Грција.

– Господ на помош, драги луѓе. Денеска е поспецифичен ден, пешачам четири километри во кал. Колку и да се мачев на асфалтот, има и полошо од полошо. Моите стапала се веќе влажни сега, но во ред е. Одиме понатаму, нема откажување – објаснува Роквиќ.

И покрај потешкотиите, пејачот објави и радосна вест. Тој откри дека се собрани 14 милиони кои смета дека се и повеќе од таа бројка. Среќен за постигната сума на сите следбеници им ги честиташе велигденските празници.

Да потсетиме, сопругата на Никола Роквиќ, Бојана Баровиќ, се огласи преку мрежите и одговори на прашање кое го добива со денови, поврзано со нејзиниот сопруг и неговиот подвиг.

-Деновиве добивам многу прашања и коментари на тема како ние како семејство го поддржавме Никола во една ваква напорна мисија, што покрај неговите тешкотии на патот, се одразува и на нас бидејќи остануваме цел месец без негова помош и присуство… Ако го погледнеме нашето секојдневие и малите проблеми што ги носи, често не е лесно, но ако ја погледнеме повисоката цел на сите нас и нејзиното исполнување, тогаш целата ситуација добива нова димензија! Ја одбрав таа димензија за да го набљудувам сето ова и можам само да му бидам благодарна на Никола, бидејќи покрај несебичната помош што ќе им ја пружи на децата на кои моментално им е најпотребна, на нашите како и на другите деца ќе им обезбеди пример за како можеме да ги поместиме нашите граници, пример дека ништо не е невозможно и пример дека има работи кои се повеќе од нас самите и кога живееме на тој начин ние самите стануваме повисока и многу посреќна верзија од себе – објасни Бојана.

Слични објави

Северина на концерт во Црна Гора порачала: Каде и да одам ме сметаат за нивна

Еспресо

Која е снаата на Драгана Мирковиќ? Се обидоа да ја скријат од јавноста, еве со што се занимава

jasmina.kantardzieva

Почина пејачот Тони Монтано

еспресо

Никола Роквиќ стаса до целта, еве што порача: „Подготвен сум да го направам и тој одлучувачки чекор…“

еспресо

Ацо Пејовиќ се опијанил и завршил во туѓа куќа: „Утрото кога се разбудив, жена ме пречека со појадок во кревет“

Еспресо

Се огласи Наташа Беквалац и ја сподели среќата со сите: Секако дека се заљубив

Еспресо
Се вчитува....