26.8 C
Скопје
14:07 - 25 мај, 2024

Велика среда: Што (не)треба да се прави на овој ден

На денешен ден, третиот ден по Цветници, односно четврти ден по Лазаровата сабота, еден од апостолите на Исус, Јуда Искариот, решил да го продаде својот учител за 30 сребреници. Марија Магдалена на Велика среда ги изми Христовите нозе, ги исуши со својата коса и ги помаза со миро.

Во црквата по литургијата за последен пат се чита великопостната молитва на св.Ефрем Сирин, и се прават три големи поклони. Велика среда е најдобриот ден за исповед.

Бидејќи среда е во пресрет на Велики четврток, на овој ден започна генералното чистење на куќата.

На овој ден треба да се купат јајца, и боја за вапсање. Се верува дека јајцата купени на овој ден остануваат свежи подолго време.

На Велика среда се подготвува и сапун од билки. Потоа, сапунот се остава надвор, пред прагот на домот да преноќи, а следниот ден се употребува за капење – на Велики четврток. Се верува дека водата на Велики четврток е лековита сама по себе, а миењето со таков сапун ви овозможува да се ослободите од злото.

Домаќинките прават генерално чистење на домот.

Навечер се остава парче леб надвор. Ако замрзне до утро, тоа значело дека ќе замрзнат и пролетните садници.

Магнетски привлечни за празниците: Три хороскопски знаци ќе бидат најсреќни на почетокот на мај

Слични објави

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо

Астропрогноза за сабота, 25 мај: Убедливост за биковите, привлечност за стрелците

еспресо

Среќен викенд: Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа во сабота и недела

еспресо

Нетфликс забрани прашања за Бен Афлек: Џенифер Лопез во промотивна турнеја на филмот „Атлас“

еспресо
Се вчитува....