19.8 C
Скопје
20:49 - 29 мај, 2024

Велики четврток: Што (не)треба да правите на овој ден

Велики четврток е ден чие име зборува само за себе. Вообичаено е да се започне со капење или пливање во езеро, река пред зори, бидејќи нашите предци верувале дека водата на овој ден добива лековита моќ. Друг знак е поврзан со убавината. Се веруваше дека ако рано наутро го измиете лицето со ладна вода од сребрен сад, ќе го одржите здравјето, младоста и привлечноста.

Четвртиот ден од Страсната седмица е последниот ден кога е дозволена физичка работа пред Велигден. На денешен се завршува со генералното чистење кое започнува ден претходно. Беше неопходно да се отстрани целото ѓубре од куќата за следната година да не бидеме оптоварени со товарот на старите проблеми.

Покрај тоа, домаќинките на овој ден треба да вапцаат велигденски јајца. Првото јајце треба да се извапца в зори.

Се подготвува и велигденско лепче или погача. Пред да го замесите тестото, треба да се помолите за тестото добро да нарасне. Не треба да заборавите дека постот е се уште во тек па затоа не пробувајте од намирниците со кој го подготвувате лебот. Жените погледнуваат како испадна лепчето – ако е румено, тоа е за среќа и благодат, ако е подгорено тоа значи дека ве очекува  неволја.

На Велики четврток вообичаено е да се причестува, да се очистат духовните мисли и да се става леб и благословена сол на трпезата.

Вечерта на овој ден започнува една од најдолгите богослужби во годината, „Дванаесетте евангелија“ (12 делови од четирите евангелија), која се сеќава на страдањата на Христос.

Слични објави

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

Најважната личност на Цеца се исели од вилата, сега е видена на Дедиње: Не присуствуваше на свадбата на Анастасија

Еспресо
Се вчитува....