19.8 C
Скопје
15:49 - 20 април, 2024

Ознака : пикасо

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

(Фото) Која беше Франсоаз Жило, бунтовната муза на Пикасо: 40 години помлада од него му роди две деца, но не му прости неверство

Еспресо
Во болница во Менхетен на 101 година почина најбунтовната муза на Пикасо, Франсоаз Жило, и самата сликарка која учела до големиот мајстор, негова инспираци и...
Ви ПрепорачувамеЖивотни ПриказниСлајдер

Југословенката на која Пикасо ѝ го уништи животот: Мажите се крадци на идеи, а Пикасо е голем грабливец (ФОТО)

Еспресо
Благодарение на познанството со францускиот поет Пол Елијар и одличното познавање на шпанскиот јазик, француската уметница – сликарка, поетеса и фотограф, Дора Мар во 1936...
БалканВи ПрепорачувамеСцена

Горди сме на нашиот мал Пикасо – Ана Ивановиќ објави емотивна семејна слика од својот дом (ФОТО)

Еспресо
Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ уште еднаш апелираше сите да останат дома со цел да се заштитат од коронавирусот. Српската тенисерка на својот Инстаграм профил објави...