23.8 C
Скопје
11:32 - 10 август, 2022

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Веројатно сте забележале дека кога наидувате на проблеми на работа или во мирните денови дома, имунитетот се намалува и е полесно да „закачите“ инфекции.

Значи, дури и банална настинка може да биде поврзана со вашето ментално здравје, бидејќи имунолошкиот, нервниот и ендокриниот систем меѓусебно комуницираат. Нарушувањата кај едниот од нив предизвикуваат реакција кај другиот. Денес се верува дека многу болести се психосоматски, т.е. дека влијаат и врз телото и врз психата.

Стравот предизвикува дијареја

Кога сте под стрес, вознемирени или исплашени, телото го ограничува работењето на цревата, обидувајќи се да се ослободи од нивната содржина. Ова се манифестира со дијареја или повраќање. Краткорочниот стрес предизвикува непријатни, но минливи симптоми. Уште полошо, ако тензијата трае со месеци, тогаш може да ви ја расипе цревната флора. Антивоспалителните бактерии почнуваат да се размножуваат, што го слабее целото тело и ве прават подложни на инфекција. Во лабораториските студии, истражувачите забележале дека многу хормоните на стресот, особено норадреналинот, дејствуваат како храна за бактериите што произведуваат токсини.

Гневот и лутината може да предизвикаат главоболка

Артериите ја носат крвта во мозокот. Тие се контрахираат и се опуштаат под влијание на импулсите од централниот нервен систем. Како резултат на тоа, крвта тече и мозокот се оксигенира и негува. Сепак, под влијание на силните емоции може да доведе до нарушувања и тогаш нервите премногу се стеснуваат. Постои блага хипоксија и чувствувате главоболка.

Потиснатите емоции го отежнуваат дишењето

Кога сте нервозни, се појавува бронхоспазам и се затвора патот низ кој воздухот се влева во вашите бели дробови. Ако по извесно време емоциите испарат, дишењето се враќа во нормала. Меѓутоа, кога тие се акумулираат и се зголемуваат, тие можат да станат еден од факторите што предизвикуваат манифестација на астма.

Тагата се гледа на кожата

Дерматолозите не се сомневаат дека тешките настани и стресот придонесуваат за појава и влошување на многу дерматолошки болести, на пример атопичен дерматитис, акни, псоријаза. Неодамна, се создаде дури и нова гранка на медицината, психодерматологија, која се осврнува на односот помеѓу психата и кожните заболувања.

Напнатоста се таложи во мускулите

Научно е докажано дека кај човекот напнатоста се таложи во мускулите, главно во појасот на рамото и долниот дел на грбот. Тоа предизвикува промени што резултираат со воспаление. И како резултат на тоа, имате болки во грбот.

Стресот ги уништува забите

Нервната напнатост исто така може да се наталожи во мускулите на вилицата. Кога сте лути, ја стискате вилицата 10 пати посилно од вообичаеното. Не е изненадувачки што постојат абразии на забите и оштетување на загризот и непцата. Оваа појава стручно се нарекува бруксизам.

Грижете се за вашата психа

Обидете се да го балансирате времето помеѓу активноста и одморот и обидете се да исклучите некоја обврска. Грижете се за себе како што добар родител се грижи за детето. Размислете за тоа што би сакале, што ве мачи и што сакате. Обидете се да зборувате за вашите чувства. Ако некој ве вознемирува, не се навредувајте, туку отворено кажете: „Лут сум на тебе затоа што…“ Емоциите бараат ослободување.

Ако се сомневате дека вашата болест е психичка, контактирајте го матичниот лекар кој ве познава со години. Истражувањата покажуваат дека дури 80 отсто од овие видови проблеми можат да се излекуваат како дел од семејната медицина. Додека, пак, за потешките случаи на психосоматски заболувања, на пример хроничните главоболки, треба да се консултирате со психосоматски лекар. Таквите професионалци ќе ги најдете во психосоматските клиники, кои се обично лоцирани во центрите за ментално здравје.

Во менопауза задолжителен преглед на штитната жлезда

Жените што влегуваат во менопауза би требало редовно да ја контролираат штитната жлезда, бидејќи во петтата деценија слабее и полека исчезнува дејствувањето на хормоните. Со рутинска анализа на крвта може да се одреди нивото на хормоните на тироидата и да се откријат евентуалните нарушувања во нејзиното работење.

Статистиките покажуваат дека најмалку три од десет жени во текот на животот страдаат од нарушување на тироидната жлезда. Лекарите претпоставуваат дека тој број е поголем бидејќи многу жени имаат благи симптоми што понекогаш не ги забележуваат. Со оглед на тоа дека оваа мала жлезда е исклучително важна за нормално функционирање на организмот, важно е навреме да ги препознаете нарушувањата во нејзиното работење.

Причините за нарушување на работата на штитната жлезда уште не се потполно познати, но тука се генетиката, хроничните инфекции на оваа жлезда, па и стресот. Проблемот станува уште поизразен во менопаузата кога престанува заштитното дејство на хормоните. Нарушувањата на штитната жлезда се комплексни и различни, а проблемот настанува кога таа ќе стане хиперактивна или забавена.

Слични објави

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо

(Фото) Бен Афлек доносе огромна лична одлука откако се ожени со Џенифер Лопез: За каков профит го продава ергенскиот дом?

Еспресо

Астро прогноза за среда, 10 август

Еспресо
Се вчитува....