16.8 C
Скопје
12:48 - 20 април, 2024

Ознака : наса

ВестиВи ПрепорачувамеСветСлајдер

(Видео) Како би изгледала Земјата ако може да се видат стакленичките гасови

Еспресо
Познато е дека поради активностите на човекот, нивото на јаглерод диоксид во атмосферата се зголемува со рекордна брзина, што придонесува за затоплување на планетата и...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Шокантен извештај на Пентагон за вонземски живот на Земјата: „Нивните сонди се слични како оние на НАСА“

Еспресо
Дали сме биле посетени од вонземски живот, односно од вонземјани, и не сме го ни знаеле тоа? Нацрт-документот неодамна објавен од Канцеларијата за резолуција на...
ЕспресоСлајдер

(Фото) НАСА објави вселенска фотографија од Украина оставена без струја

Еспресо
Американската вселенска агенција НАСА објави сателитска фотографија од Земјата направена ноќе, на која се гледа дека во Украина воопшто нема светлина. Фотографијата е направена на...
Ви ПрепорачувамеДестинации и ДегустацииПатувањаСлајдер

Погледнете го моментот кога вселенското летало на НАСА намерно удира во астероид: „Ова е историја“

Еспресо
НАСА ноќеска испиша историја со изведбата на „првиот планетарен тест за одбрана“ на нашата планета од удар на астероид. – Ова е за историја –...
Дестинации и ДегустацииПатувањаСлајдер

Новата џиновска ракета на НАСА се подготвува за првото пробно лансирање кон Месечината

Еспресо
Џиновската лунарна ракета на НАСА Space Launch System во средата го започна своето неколкучасовно бавно патување кон лансирната рампа додека се подготвува за првото пробно...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСекојдневиеСлајдер

НАСА: Два астероиди со големина на облакодери ќе прелетаат покрај Земјата на 30 и 31 јули

Еспресо
Два астероиди со големина на мали облакодери ќе прелетаат покрај Земјата на 30 и 31 јули 2022 година, според НАСА. Првиот астероид, наречен 2016 CZ31,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

НАСА најави дека ќе учествува во студии за НЛО, историска изјава за Американската вселенска агенција

Еспресо
НАСА размислува како да ја стави на располагање експертизата на агенцијата за да го подобри сфаќањето за НЛО. Најави дека ќе се консултира со владата...
ЛајфстајлСлајдер

ИНТЕРЕСНИ ВЕСТИ: На Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

И. Т.
Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум...
Секојдневие

Зелената салата одгледувана во вселената е вкусна како и марулата на Земјата (ВИДЕО)

Еспресо
Во списанието „Frontiers in Plant Science“, објавена е студија според која зелената салата одгледана во вселената освен што е вкусна, хранлива е и безбедна за...