18.8 C
Скопје
15:29 - 20 април, 2024

Зеленски го повика Маск во Украина: „Дојдете и видете со свои очи што направи Русија“

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го покани шефот на SpaceX (и Твитер), Илон Маск, лично да ја посети Украина. Со таков предлог, тој излезе на видео конференција на DealBook Summit во Њујорк, пишува The New York Times.

„Ако сакате да разберете што направи Русија овде, дојдете во Украина и ќе го видите тоа со свои очи“, рече украинскиот лидер. Според Зеленски, таквата посета може да му помогне на милијардерот да ја разбере ситуацијата во земјата пред да даде изјави за Крим.

SpaceX, кој Маск го поседува, ја финансира работата на интернет услугата Starlink во Украина. Во минатото, Маск на интернет го објави својот план за населување во Украина.

Според бизнисменот, Украина треба да го признае Крим како територија на Русија. Маск исто така посочи дека ако Москва треба да избере помеѓу губење на полуостровот или употреба на нуклеарно оружје на бојното поле, би го претпочитала второто. Овие предлози на милијардерот предизвикаа критики кај Зеленски и украински претставници.

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....