-3.2 C
Скопје
00:21 - 9 февруари, 2023

Зеленски го повика Маск во Украина: „Дојдете и видете со свои очи што направи Русија“

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го покани шефот на SpaceX (и Твитер), Илон Маск, лично да ја посети Украина. Со таков предлог, тој излезе на видео конференција на DealBook Summit во Њујорк, пишува The New York Times.

„Ако сакате да разберете што направи Русија овде, дојдете во Украина и ќе го видите тоа со свои очи“, рече украинскиот лидер. Според Зеленски, таквата посета може да му помогне на милијардерот да ја разбере ситуацијата во земјата пред да даде изјави за Крим.

SpaceX, кој Маск го поседува, ја финансира работата на интернет услугата Starlink во Украина. Во минатото, Маск на интернет го објави својот план за населување во Украина.

Според бизнисменот, Украина треба да го признае Крим како територија на Русија. Маск исто така посочи дека ако Москва треба да избере помеѓу губење на полуостровот или употреба на нуклеарно оружје на бојното поле, би го претпочитала второто. Овие предлози на милијардерот предизвикаа критики кај Зеленски и украински претставници.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....