34.8 C
Скопје
15:14 - 24 јуни, 2024

Ознака : санкции

ЕспресоСлајдер

ЕУ го подготвува деветтиот пакет санкции против Русија, може да вклучи дури 180 точки

Еспресо
Европската комисија и земјите од Европската унија разговараа за подготовка на деветтиот пакет санкции против Русија, се предлага да се додадат 180 точки на листите...
СлајдерСцена

Актерот Џим Кери се најде на руската листа на санкционирани

Еспресо
Министерството за надворешни работи на Русија воведе санкции против уште 100 канадски државјани како одговор на санкциите наметнати врз руските граѓани од страна на канадската...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Вучиќ го кажа условот под кој Србија ќе воведе санкции против Русија

Еспресо
Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за каналот ТВ Пинк во кој случај Белград ќе воведе санкции кон Москва. „Нашата суштина е да го зачуваме меѓународното...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Медведев: На Путин и другите руски политичари „не им е гајле“ за санкциите

Еспресо
Руското раководство ѝ служи на својата земја и не е загрижено за личните санкции од Западот. Ваква изјава даде во интервју за францускиот ТВ канал...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

САД ја санкционираа (меѓу другите) девојката на Путин, Алина Кабаева: ѝ ги блокираа американските имоти на поранешната гимнастичарка

Еспресо
 САД ја санкционираа (меѓу другите) девојката на Путин, Алина Кабаева. Во вторникот (вчера), администрацијата на Бајден воведе санкции за наводната девојка на рускиот претседател Владимир...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Од Москва санкции за сопругата и ќерката на Бајден

Еспресо
Семејството Бајден ја поддржува „русофобната линија“. Ова е причината што го поттикна Кремљ да ги санкционира Џил, Ноеми и Џо Бајден членовите на американското претседателско...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Нови санкции од САД против руските олигарси и компании, на списокот се и Марија Захарова и олигархот Алексеј Мордашов

Еспресо
Соединетите држави најавија нови санкции против Москва насочени кон луѓето блиски од владата и блиски до владата, олигарсите и компаниите поврзани со претседателот Владимир Путин...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Европа го одобри шестиот пакет санкции против Русија; Патријархот Кирил не е на листата

Еспресо
По еден месец дискусии и одложувања, пакетот доби зелено светло и ќе биде финализиран по писмена постапка со рок до утре наутро до 9 часот....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Патријархот Кирил на црната листа на санкционирани личности на ЕУ; Кирил:„Русија ги зајакнува своите вооружени сили само од одбранбени причини“

Еспресо
Поглаварот на Руската православна црква, во меѓувреме, изјави: „Русија е сила која го сака мирот и ги зајакнува своите вооружени сили само од одбранбени причини“....
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Постигнат договор за ембарго на руска нафта, но со исклучок на гасовод кој ги снабдува Унгарија, Чешка и Словачка

Еспресо
Стоп за увоз на руска нафта но само по морски пат; санкциите го изземаат гасоводот Дружба, кој ги снабдува Унгарија, Чешката Република и Словачка.  Договор,...