17.8 C
Скопје
06:19 - 30 јуни, 2022

Ознака : еу

Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Украина и Молдавија, „да“ за кандидатурата за ЕУ: што значи тоа?

Еспресо
Двете земји се официјално кандидати за влез во Европската унија. Европскиот совет формално даде зелено светло врз основа на препораките на Комисијата. „Европскиот совет го...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Медведев ги напаѓа лидерите на ЕУ: „Тие се бледа копија на американските солисти“ на кои не можат да им се спротистават!

Еспресо
„Без да навредам никого, но на сите им е јасно дека Марио Драги не е Силвио Берлускони, а Олаф Шолц не е Ангела Меркел. Тоа...
Еспресо Женски печат Слајдер

Денес на маса на самитот на ЕУ- инфлација, плафон за цените на енергенсите и зелено светло за кандидатура на Украина и Молдавија

Еспресо
Зголемена инфлација, гасот како оружје на Русија и ограничувањето на цената: сè уште постои единство на визијата меѓу 27-те европски земји. Се очекува зелено светло...
Ви Препорачуваме Еспресо Слајдер

Постигнат договор за ембарго на руска нафта, но со исклучок на гасовод кој ги снабдува Унгарија, Чешка и Словачка

Еспресо
Стоп за увоз на руска нафта но само по морски пат; санкциите го изземаат гасоводот Дружба, кој ги снабдува Унгарија, Чешката Република и Словачка.  Договор,...
Ви Препорачуваме Еспресо Женски печат Слајдер

Франција: Влезот на Украина во ЕУ ќе потрае „15 или 20 години, ќе биде многу долго“

Еспресо
Францускиот министер за европски прашања ги урна соништата на многумина вклучувајќи ги и оние на претседателот Зеленски со својата изјава дадена за Радио Ј. Влезот...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Зеленски: „Европската унија сфати што ни треба“

Еспресо
Володимир Зеленски не крие оптимизам во вечерното видео со кое се затвора 56-от ден од војната. „Денес дефинитивно сме чекор поблиску до мирот“, рече украинскиот...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

ФОН ДЕР ЛАЈЕН НА ЗЕЛЕНСКИ: „Вашето патување кон членство во ЕУ започнува денес“,„прашање е на недели“

Еспресо
Претседателката на Европската комисија ги посети Буча и КИев и му го предаде на Зеленски пликот со прашалникот за влез во Европската унија. „Убедени сме...
Ви Препорачуваме Свет Слајдер Сцена

Зеленски: „Сигурен сум дека Украина ќе влезе во ЕУ“ брзо, „нападот на Краматорск е воено злосторство“ 

Еспресо
Украинскиот претседател ветува дека ќе ги вложи сите напори за да го расветли нападот на станицата: како и другите руски воени злосторства, рече тој, треба...
Ви Препорачуваме Лајфстајл Свет Секојдневие Слајдер Сцена

Зеленски: Најмалку 5.000 мртви во Мариупол,„му посакувам на Путин да гледа неруска телевизија за да види што се случува“

Еспресо
„Битката е тешка, но ние одиме кон нови, уште потешки битки. Знаеме дека не сме ги надминале сите пречки, и дека има нови и уште...
Ви Препорачуваме Видео Свет Слајдер Сцена

(ВИДЕО) КОГА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УКРАИНА БЕШЕ САМО ГЛУМЕЦ: Скеч што ќе ве насмее до солзи, вака се чека влез во ЕУ

Ј.К.Д
Деновиве во фокусот е украинскиот претседател Владимир Зеленски, дури и кога во времето бил само глумец. И така, „исплива“ и е еден постар скеч од...