17.8 C
Скопје
05:04 - 30 јуни, 2022

Денес на маса на самитот на ЕУ- инфлација, плафон за цените на енергенсите и зелено светло за кандидатура на Украина и Молдавија

Зголемена инфлација, гасот како оружје на Русија и ограничувањето на цената: сè уште постои единство на визијата меѓу 27-те европски земји. Се очекува зелено светло за кандидатурата на Украина и Молдавија.

Денеска почнува последниот самит на ЕУ пред летото, а две главни теми ќе бидат на масата на шефовите на држави и влади на 27-те европски земји: цената на енергенсите, сега надвор од контрола, и пристапувањето на нови земји во европскиот блок.

И покрај вртоглавото зголемување на инфлацијата, сè уште нема консензус за плафонот за цената на гасот меѓу 27-те, всушност сè уште нема предлог на Комисијата, додека Москва постепено ги затвора славините на Европа и ја користи енергијата, но и житото, како оружје за војна против Европа.

ЕУ ќе им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија. Грузија и Босна ќе добијат јасна европска перспектива, но Брисел ќе побара дополнителен чекор за статус. За зпочнувањето пак, на пристапните преговори на Албанија и Македонија за влез во ЕУ, од Брисел уверуваат дека тоа е само прашање на денови. Бугарското вето, се очекува да падне поради актуелната нова владина криза.

„Ова е време на Европа“, рече Урсула фон дер Лајен. „Европа која ќе ја потврди финансиската, хуманитарната и воената поддршка на Киев „се додека тоа е потребно“.

Сепак, украинскиот претседател, Володимир Зеленски, најверојатно ќе биде разочаран поради санкциите – неговиот апел седмиот пакет да биде одобрен „што е можно поскоро“ со цел да се подигне притисокот врз Русија се уште не е исполнет.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Се вчитува....