18.8 C
Скопје
20:21 - 5 октомври, 2022

Борел: Набргу од ЕУ нови санкции за Русија

Министрите за надворешни работи на ЕУ ја осудија руската ескалација на конфликтот во Украина и се согласија да подготват нови санкции,  ова го соопшти шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, кој објасни дека овој пакет санкции ќе влијае на новите сектори на руската економија, вклучително и на технологијата.

Министрите за надворешни работи, кои се состанаа итно во Њујорк, исто така ветија дека ќе продолжат со снабдување со оружје за Киев онолку долго колку што е потребно во едногласно усвоената декларација.

Состанокот беше свикан од Генералното собрание на ОН веднаш откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација на 300.000 резервисти и се закани дека ќе го искористи целиот арсенал, вклучително и нуклеарното оружје.

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....